Chystáte sa zariaďovať interiér vo vašom bývaní, ale máte obmedzený rozpočet? Napriek tomu však chcete žiť v štýlovom a príjemnom prostredí? Poradíme vám, aké zaujímavé riešenia využiť, aby ste ušetrili, no zároveň si vybudovali váš vysnený domov.
1. Nábytok nemusí byť vždy nový
V dnešnej dobe viete kúpiť úplne nové skrine, poličky či postele doslova za pár desiatok eur. Avšak, pokiaľ chcete štýlové a útulné bývanie, toto pravdepodobne nebude optimálna cesta, ktorou sa vydať. Lacné nábytky sú obvykle vyrobené z menej kvalitných materiálov, rýchlo sa začnú rozpadať, neplnia na 100 % svoju funkciu a zvyčajne ani nevyzerajú tak dobre.
Bazáre s nábytkom
Samozrejme, kvalitný nábytok, napríklad z dreveného masívu, stojí veľa peňazí. Nie však v prípade, že si zoženiete použitý. Navštívte online bazáre s nábytkom a pozrite sa, čo predajcovia ponúkajú. Pravdepodobne narazíte na originálne kvalitné kúsky, ktoré vás upútajú hneď na prvý pohľad. Kúpite ich za rozumné peniaze a vašu domácnosť budú zdobiť dlhé roky.
2. Stavte na minimalizmus
Ak máte obmedzený rozpočet, najlepšie je zaobstarať si len základné kusy nábytku. Čím menej toho kúpite, tým viac ušetríte. Svoju domácnosť sa preto snažte zariadiť v modernom minimalistickom duchu. Kúpte si radšej zopár veľkých skríň, ktoré vám poslúžia na odloženie všetkých vecí, ako desiatky menších skriniek či poličiek.
Výhodou minimalistického zariadenia domácnosti je skutočnosť, že interiér vášho bývania bude pocitovo veľmi vzdušný, priestranný a budete sa v ňom jednoducho cítiť príjemne.
Zrkadlá a lesklé plochy
Ak bývate v menšom byte alebo dome, pohrajte sa so zrkadlami a lesklými plochami. Jedno väčšie zrkadlo vás bude stáť len pár desiatok eur, no dokáže zmeniť celý priestor na nepoznanie. Opticky mu dodá viac vzdušnosti a priestrannosti. Podobný efekt majú tiež lesklé plochy – napríklad kľučky alebo rámiky na nábytku.
3. Využite priestor na maximum
Tento bod úzko súvisí s minimalistickým zariaďovaním domácnosti. Snažte sa kupovať čo najuniverzálnejšie kusy nábytku, ktoré vám pomôžu z priestoru vyťažiť maximum – ako posteľ so zabudovanými zásuvkami. Poslúži vám tak aj na odkladanie vášho oblečenia alebo iných vecí a vy si nemusíte kupovať ďalšiu skrinku alebo regál do izby.
Keď sa budete snažiť týmto spôsobom maximalizovať využitie každého kusu nábytku, viete ľahko ušetriť desiatky, neraz aj stovky eur. Nehovoriac o tom, že zrazu získate citeľne viac miesta v interiéri.
4. Pracujte rozumne s vaším rozpočtom
Pri zariaďovaní interiéru nechoďte na limit vašich finančných možností a dávajte si pozor, aby ste nevyčerpali nadmerne veľkú časť vašich úspor. V tomto smere vám môže dobre poslúžiť pôžička ihneď. Napríklad, viete si zobrať menšiu pôžičku na 3000 €, ktorú splatíte v priebehu niekoľkých mesiacov. Stále tak budete mať svoju finančnú rezervu k dispozícii, keby sa vám náhodou objavil väčší neočakávaný výdavok. A budete pokojne spávať.
Pokiaľ si nechcete brať pôžičku, domácnosť môžete zariaďovať postupne, niekoľko mesiacov. Na začiatok si kúpte len to najnevyhnutnejšie a ostatné kúsky nábytku si dokúpite neskôr.
5. Tapety namiesto maľovania
Maľovanie domácnosti je často nemalá položka vo výdavkoch – hlavne keď si musíte kúpiť všetko potrebné vybavenie alebo objednať služby skúseného maliara. Zaujímavou alternatívou preto môžu byť tapety na stenu. Rozhodnúť sa viete pre jednofarebné verzie alebo viacfarebné varianty s rôznymi dizajnmi, dokonca s fotografiami prírody, miest či zvierat.
Vďaka tapetám viete dodať vašej domácnosti jedinečný štýl. Na lepenie nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje alebo skúsenosti. Ušetríte tak čas, peniaze a keď sa jedného dňa rozhodnete zmeniť vzhľad vášho interiéru, tapetu jednoducho odlepíte a nahradíte inou.