Retro štýl je hravý, svieži a elegantný. Niet preto divu, že je stále obľúbený. Inšpirujte sa obdobím 50. až 70. rokov minulého storočia aj vy a pri zariaďovaní obývačky sa vyhrajte s farbami, tvarmi a materiálmi. Poradíme vám, ako pri tom nestúpiť vedľa.
Vkusná pripomienka minulého storočia
Nábytok a dekorácie v retro štýle čerpajú inšpiráciu z doby okolo 50. až 70. rokov minulého storočia. Charakterizujú ju oblé tvary, výrazné motívy a farby, kónické nôžky, farebné čalúnenie alebo napríklad aj kovové a plastové prvky. Pri zariaďovaní obývačky v retro štýle teda kombinujte materiály, nebojte sa farieb a geometrických vzorov a vsaďte na zaujímavé dekorácie.
Pohrajte sa s farbami
Do retro interiéru patria sýte a výrazné farby. Výsledok by ale určite nemal pôsobiť gýčovitým dojmom. Vsaďte preto na kombináciu ružovej, bronzovej, šedo zelenej a tehlovo červenej farby. Chybu neurobíte ani v prípade, že umiestnite drevený nábytok do miestnosti ladenej do tmavo modrých, horčicových alebo olivovo zelených odtieňov.
Pohovka ako dominantný prvok
Ústredným prvkom obývacej izby by mala byť čalúnená sedacia súprava na drevených alebo kovových nožičkách. Odviažte sa a siahnite po horčicovo žltej alebo petrolejovej. Doplňte ju výraznými dekoračnými vankúšmi a tkaným prehozom, ktorý vás zahreje za chladných večerov.
Efektný výsledok dosiahnete, ak k pohovke kúpite tiež výrazné rozkladacie kreslo alebo ušiak, ktorý je ako stvorený na pohodové chvíle s knihou v ruke. Širokú ponuku kresiel všetkých možných tvarov, farieb a veľkostí nájdete na Heuréke – vyberte si to pravé a nechajte si ho doručiť až domov.
Po nábytku sa pozrite v starožitníctve
Ak chcete interiér priviesť k dokonalosti, poobzerajte sa po vhodnom nábytku inšpirovanom retro štýlom. Spoznáte ho podľa zaoblených rohov, nožičiek kónického tvaru a použitého materiálu. Prím hrá drevo v kombinácii s plastovými či kovovými prvkami.
Originálne retro kúsky nájdete v starožitníctve alebo na povale svojich starých rodičov. Spravidla stačí vyčistiť čalúnenie, pohrať sa s opravou povrchových úprav a úplne nová pohovka alebo odkladací stolček sú na svete.
Nezabudnite na doplnky
Nakoniec sa pohrajte s detailmi, ktoré spoľahlivo dotvoria celkovú atmosféru. Zoženiete ich buď v bazári alebo ako imitácie vyrobené v súčasnosti. Na podlahe by nemali chýbať kusové koberce s geometrickým vzorom a na strope závesný luster tanierového tvaru, ktorý môžu vhodne doplniť stolné lampy s textilným tienidlom. Do regálov vystavte keramické a porcelánové sošky, na stenu zaveste zarámované plagáty a na parapet dajte stále zelené izbové rastliny.