Ak ste si objednali alebo si ešte len plánujete kúpiť drevený záhradný nábytok, je dobré vedieť, akými zmenami drevo prechádza.
Je dobré vedieť sa postarať hlavne o ten nábytok a tie drevené stavby, ktoré sú celoročne vystavované vonkajším zmenám počasia. Ak máte v záhrade prístrešok na drevo, detskú hojdačku či domček na náradie, tak nezabúdajte na údržbu a starostlivosť, vďaka ktorej vám výrobky dlho poslúžia.
Ak máte doma záhradný nábytok
➞ V zime sa vyhnite tomu, aby ste nábytok skladovali v exteriéry. Drevo je háklivé na vlhkosť, mráz a zimu. Drevený nábytok a doplnky schovajte do pivnice, pod prístrešok, do garáže tak, aby bolo chránené pred dažďom a snehom.
➞ Záhradný nábytok uskladňujte v mieste, kde neustále cirkuluje vzduch. Neprikrývajte ho nijakými plastovými fóliami, pod ktorými by mohol začať rýchlo plesnúť.
➞ Nezabúdajte ani na pravidelnú obnovu náteru. Drevo si neustále vyžaduje ochranu a obnovovanie náterov, ktoré ho chránia pred škodlivými vplyvmi či hmyzom.
Pokiaľ máte v záhrade prístrešky, domčeky, hojdačky
➞ Pravidelne obnovujte ochranný náter, ktorý vám pomôže udržať výrobky v dobrom stave čo najdlhšie.
➞ Ak sú záhradné doplnky pripevnené k zemi na stálo, cez zimu ich prikryte vzdušnou plachtou, vďaka ktorej budú chránené pred mrazom, snehom a dažďom.
➞ Nezabúdajte na pravidelnú kontrolu a všímajte si neočakávaných škodcov, pleseň, či hnilobu.
➞ Drevo je dostatočne chránené tlakovou a vákuovou impregnáciou. Môžete ho nechať zošednúť alebo natrieť, ale až po úplnom vyschnutí dreva. Odporúčame použiť ochrannú lazúru s otvorenými pórmi.
➞ Počas dočasného uskladnenia dreva treba zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, aby sa zabránilo rastu plesní. Drevo sa neodporúča skladovať v uzavretej miestnosti (napr. garáž), ani by nemalo byť nepriedušne zabalené.
Pokiaľ ste si objednali výrobky z dreva u nás, ako domčeky na náradie, detské hojdačky, vyvýšené záhony a prístrešky na drevo, oboznámte sa s vlastnosťami dreva, ktoré časom spozorujete.
Nejde o vady a chybné zmeny, pre ktoré je potrebná reklamácia alebo výmena tovaru. Ide o špecifické vlastnosti dreva, ktoré vznikajú pri prirodzenom procese rastu stromu. Niektoré vlastnosti sú prirodzené, iné vznikajú pri spracovaní dreva.
1. Prirodzené trhliny / deformácie dreva
Drevo napučiava, keď absorbuje vlhkosť a zmršťuje sa, keď schne. Prirodzeným výsledkom tohto procesu je vznik trhlín a deformácií v dreve. Tento jav sa vyskytuje hlavne pri guľatine (palisádach).
Tieto trhliny neovplyvňujú statické vlastnosti a životnosť dreva a vplyvom poveternostných podmienok sa môžu takmer úplne uzavrieť. Podľa normy DIN 4074 sú povolené trhliny, ktoré neovplyvňujú nepriaznivo statické vlastnosti a životnosť dreva.
2. Odfarbenie
Drevo nie je plast. Vďaka individuálnemu tvaru a farbe dreva sa po ošetrení vytvorí prirodzené sfarbenie. Ochranný prostriedok používaný pri tlakovej a vákuovej impregnácii sa v dôsledku rozdielnej hustoty a tvrdosti dreva nerovnomerne vstrebáva. Z tohto dôvodu vznikajú rozdiely vo farbe dreva, ktoré sa väčšinou vplyvom poveternostných podmienok vyrovnávajú.
3. Zelené škvrny na dreve / Impregnácia
Na povrchu dreva sú často viditeľné malé zelené škvrny. Je to neškodná, skryštalizovaná soľ, ktorá sa spája so živicou vytekajúcou na povrch. Po určitom čase sa tieto škvrny otierajú o povrch dreva.
Poznámka: Pri impregnácii ponorom nedochádza na povrchu tohto typu k žiadnemu presakovaniu. Preto soľ vykryštalizovanú na povrchu treba považovať za znak kvality a správnej impregnácie.
4. Porézne miesta
Napriek špeciálnej starostlivosti pri výrobnom procese je niekedy nemožné vyhnúť sa pórovitým oblastiam. Pórovité oblasti sa môžu tvoriť najmä okolo hrče a pri hobľovaní dreva v opačnom smere ako sú vlákna. Pri zaobleniach a zárezoch sa vlákna lokálne lámu, póry sa otvárajú, a preto sa na týchto miestach tvoria drobné úlomky.
- Prečítajte si: Aj drevený altánok a pergola si vyžadujú starostlivosť
5. Uzly na dreve
Uzly sú súčasťou prirodzeného vzhľadu dreva. Počet uzlov prítomných v dreve a ich veľkosť sa líšia. Napriek dôkladnej kontrole kvality sa nedá vyhnúť občasnému vypadávaniu uzlov, napríklad vplyvom suchého počasia, čo však neznižuje kvalitu dreva.
6. Drevené jadro
Hovoríme tu o centrálnom jadre umiestnenom vo vnútri prvého kruhu kmeňa stromu. Svojou tmavšou farbou a svojou štruktúrou sa odlišuje od okolitého dreva. Počas spracovania dreva môže byť jadro čiastočne alebo úplne viditeľné. Táto vlastnosť patrí k prirodzenému vzhľadu dreva.
7. Živica dreva
Živica, ktorá vystupuje na povrch ihličnatého dreva, je úplne normálny a nevyhnutný proces, ktorý môže prebiehať aj niekoľko mesiacov po spracovaní. Toto je jedna z vlastností dreva, nie však chyba. Čerstvé rozliatie živice je možné odstrániť terpentínom a staršie, už zaschnuté, špachtľou.
8. Pleseň / modrá škvrna na dreve
Ak drevo, ktoré je ešte vlhké, čerstvo naimpregnované, nemá dostatočný prívod vzduchu, môže dôjsť k plesni alebo modrej škvrne. Najčastejšími dôvodmi sú: skladovanie v uzavretých priestoroch a prikrývanie dreva bez prístupu vzduchu. Našťastie pleseň napáda len povrch dreva.
Pleseň nepoškodzuje drevo a nezhoršuje jeho stabilitu. Svetlú pleseň možno odstrániť octom alebo alkoholom. Nastriekajte, nechajte pôsobiť 30 minút a potom umyte. Silnejšie postihnuté miesta je možné vyčistiť čistiacimi prostriedkami s obsahom chlóru (napr. DanKlorix).
9. Opuch a zmršťovanie dreva
Typickou vlastnosťou dreva je zmena objemu v dôsledku absorpcie vlhkosti alebo vysychania. Z tohto dôvodu sa hrúbka a šírka dreva môže výrazne meniť. Vďaka ochrannej soli prenikajúcej pri impregnácii je dodávané drevo veľmi vlhké.
V závislosti od poveternostných podmienok – slnko alebo dážď – sa vlhkosť z produktu rýchlejšie alebo pomalšie vyparuje. V tomto prípade sa v hovorovom jazyku hovorí, že „drevo pracuje“. Tolerancie rozmerov dreva sú prirodzené a nie sú chybou.
Čistenie impregnovaného dreva
Na čistenie vám postačí záhradná hadica alebo tlakový čistič s jemným prúdom a čistá voda. Pri použití silného prúdu vody dôjde k poškodeniu povrchu výrobku. Na odolné škvrny odporúčame použiť mäkkú kefku a vlažnú mydlovú vodu.