Vyrezávanie z dreva baví väčšinou domácich kutilov. Avšak skúsiť to môžu aj dámy, ak sa toho neboja. Stačí len vhodné drevo na vyrezávanie, rezbárske náčinie a výsledok sa bude odvíjať podľa vašej fantázie a zručnosti.
Vyrezávať môžete čokoľvek vás napadne. Keď sa do tejto činnosti pustíte, môžete očakávať vždy 2 reakcie: buď rezbárstvu úplne prepadnete (čo je pravdepodobnejšie) a budete sa chcieť zdokonaľovať alebo ho skúsite raz a potom už nikdy.
Než sa pustíte do samotného vyrezávania z dreva, je potrebné sa zamyslieť nad praktickými vecami. Máte napríklad k dispozícii miestnosť, ideálne dielňu, v ktorej môžete tvoriť? Ak áno, ste vo výhode. Opracovávať drevený materiál len tak v byte nie je príliš praktické. Piliny sa môžu ľahko rozvíriť po celom obytnom priestore.
Vyrezávanie do dreva – aké náradie na to potrebujem?
Našli ste si vhodné miesto na vyrezávanie z dreva? Potom sa môžete posunúť ďalej a začať zháňať kvalitné rezbárske náčinie. Skúsení rezbári odporúčajú v tomto smere rozhodne nešetriť. Spoľahlivé dláta na drevo kúpite od 15 do 20 eur a vyššie. Šírku dláta potom voľte zhruba 1 cm. Tá je pre začiatočníkov najideálnejšia.
K opracovaniu dreva sa bude hodiť koniec koncov aj nožík pre rezbárov. Stále tápate? Nechajte si teda poradiť od odborníka v špecializovaných predajniach. Tiež nezabudnite, že náčinie by malo byť poriadne ostré (pozor na prsty). Keď mu sa vaše dláto otupí, môžete ho nabrúsiť na klasickej brúske alebo pomocou bridlice.
Vyrezávanie z dreva a ďalšie pomôcky
Okrem rezbárskeho dláta a nožíka si určite kúpte aj ceruzku na drevo. Samozrejme, vystačíte si ale aj s tou úplne obyčajnou. Pomocou nej budete tvoriť na drevenom materiáli obrysy (zvoleného predmetu).
Ďalej sa v podstate nezaobídete ani bez brúsneho papiera rôznej hrubosti k zahladeniu povrchu. Takzvaná lupienková pílka vám zasa pomôže odrezať prebytočné časti dreva.
Aby sa vám vyrezávanie z dreva skutočne darilo podľa predstáv, mali by ste disponovať aj zverákom, do ktorého na pevno upnete opracovávaný materiál. Existuje aj mnoho iných rezbárskych pomôcok, ktoré ale postupne objavíte, až vo vyrezávaní pokročíte.
Vhodný prírodný materiál na vyrezávanie
Uchvátilo vás vyrezávanie z dreva, ale nemáte žiadne skúsenosti? Stavte teda na lipové drevo, ktoré je poddajné, mäkké a ľahko opracovateľné. Vhodný je aj javor, céder, jedľa, čerešňa, buk, alebo jelša. Vyhnite sa tvrdému drevu, ako je napríklad topoľ.
Keď budete mať vhodný kus dreva doma, môžete sa pustiť do práce. Verte, že rezbárstvo si zamilujete už len pre tú podmanivú vôňu, ktorá vám bude evokovať prechádzku v lese.
Vyrezávanie z dreva – ako dokončiť svoj výrobok?
Podarilo sa vám opracovať drevo podľa predstáv? Potom môžete začať myslieť na úpravu povrchu svojho výtvoru. K tomuto účelu si kúpte moridlá na drevo. Tie sú dostupné v rôznych odtieňoch. Vďaka nim vyniknú detaily vašej práce.
Moridlo sa na materiál nanáša spravidla štetcom alebo hubkou. Drevo moridlom dokonale nasiakne a jeho štruktúra akoby vystúpi mimo.
Vyrezávanie z dreva je naozaj zábavné a veľmi kreatívne. Pamätajte – nič tu nie je zakázané. Po namorení možno dokonca výrobok aj doleštiť pomocou zmesi terpentínu a včelieho vosku. Včelím voskom sa finalizuje napríklad aj masívny nábytok.
Existujú aj kurzy vyrezávania
V prípade, že ste prepadli vyrezávaniu z dreva, určite sa budete chcieť učiť ďalej a ďalej. K tomu sú určené aj špecializované rezbárske kurzy, v ktorých vám lektori ukážu rôznorodé vyrezávacie techniky. Vďaka nim sa môžete stať aj vy sami majstrami.
Ak si na kurzy netrúfate a ste skôr samouk, tak skúste vyhľadať knihu zameranú na vyrezávanie z dreva a poctivo si skúšajte rôzne techniky / návody.
Na záver svojho praktického vzdelávania sa už stačí len rozhodnúť, či budete chcieť robiť rezbára len vo voľnom čase, alebo sa remeslom začnete živiť. Nič nie je nemožné. Drevo má magickú moc a podľahne mu kdekto.