Pri plánovaní nového domova zvykneme upínať pozornosť najmä na obývaciu miestnosť či kuchyňu. Rovnako vysoké nároky by sme však mali klásť aj na spálňu, pretože práve ona je kľúčom k spokojnému bývaniu. Je potrebné si uvedomiť, že v tejto izbe strávime viac ako jednu tretinu života.
Rovnako ako pri ostatných miestnostiach, v prípade spálne je tiež základom úspechu vhodná dispozície a jej orientácia v rámci domu aj voči svetovým stranám. Či už ich zveríme do rúk šikovných dizajnérov, alebo ponecháme napospas nevhodným parametrom, príliš malé a nevhodne umiestnené spálne nikdy nebudú pre kvalitný odpočinok úplne ideálne / zdravé.
Všetky spálne majú (alebo by rozhodne mali mať) jediný cieľ – kvalitný spánok. Ostatné funkcie, ako je napríklad dostatok úložného priestoru na uloženie šatstva alebo práca z pohodlia domova, pokladajme nateraz za druhoradé.
Kvalitu spánku ovplyvní svetová strana
Pohodlie spálne neurčuje len kvalitný lamelový rošt s matracom, ale predovšetkým celkové prostredie v miestnosti. Často je na spánok v dome vyhradená iba malá miestnosť, napríklad na úkor väčšej obývacej izby.
Prečítajte si tiež: Ako vybrať matrac do postele správne.
Minimálna veľkosť spálne by mala byť okolo 12 m2. Tento údaj vychádza z faktu, že jeden dospelý človek za osem hodín spánku spotrebuje 15 až 20 m3 vzduchu. Ak počítame s priemernou výškou spálne 2,7 metra a dvoma osobami, ako ideálna veľkosť spálne sa javí rozloha od 16 m2.
Na kvalite spánku sa podpíše celkom iste aj orientácia voči svetovým stranám. Všeobecne by spálňa mala byť umiestnená v chladnejšej časti domu. Zvlášť pri moderných drevostavbách situovaných v prudkom svahu s murovanou časťou na prízemí je veľmi obľúbený obrátený sled dennej a nočnej zóny – obývačka s kuchyňou sú orientované na juh alebo západ do prvého poschodia, všetky izby potom do prízemia (suterénu) s oknami na východ.
Ale aj v prípade klasického rozvrhnutia dispozície je orientácia spálne na východ najvhodnejšia. Do nového dňa nás privítajú a pozitívne naladia slnečné lúče, večer zasa nebudeme líhať do prehriateho interiéru.
Spálňa by mala patriť do najpokojnejšej a od vchodu najvzdialenejšej časti domu. V niektorých domoch, kde sa architekt snaží docieliť čo najjednoduchšiu dispozíciu a minimalizovať „hluché“ miesta za účelom naprojektovania energeticky nenáročnej stavby, spálňa často nadväzuje priamo na obývaciu izbu.
Takéto riešenie síce podporí súdržnosť rodiny, nemusí však byť pre každého. Spálňa by potom mala byť priestrannejšia, aby ponúkala čo najviac súkromia.
Rozvrhnutie priestoru v spálni je veľmi dôležité
Spálňa, zvlášť potom manželská posteľ z masívu, musí predstavovať pre svojho majiteľa bezpečné, chránené útočisko. S tým úzko súvisí rozvrhnutie izby a umiestnenie postele. Inšpirovať sa možno starou čínskou náukou „feng šuej“ alebo skrátka počúvať vlastnú intuíciu. Napríklad vo vyššie uvedenom prípade by nebolo vhodné posteľ situovať priamo oproti dverám do obývačky.
Všeobecne je poloha proti dverám nevhodná. Pocit bezpečia nenavodí ani posteľ „plaviaca“ v priestore. Lôžko by sa malo dotýkať aspoň jednou stranou steny, a to diagonálne oproti dverám.
K dokonalému pocitu bezpečia by mala výrazne prispieť poloha hlavy smerom k severu a nôh k juhu, a to z dôvodu magnetického silového poľa, ktoré sa po osi sever-juh šíri. Údajne má na telo položené rovnobežne s priebehom týchto čiar pozitívny vplyv.
Bezprostredne k posteli zásadne neumiestňujeme pracovný kút s počítačom. Ak je to čo i len trochu možné, myšlienky na prácu a všetko, čo nám starosti s ňou spojené pripomína, nechajme radšej za dverami. Ku kvalitnému odpočinku je nevyhnutný aj pocit vnútornej harmónie a čistoty.
Vyhnime sa preto prebytku rôznych skriniek a nahraďme ich radšej priestrannou vstavanou skriňou alebo ešte lepšie samostatným šatníkom. Čo rozhodne do spálne patrí, je odpočinkový kútik s pohodlným čitateľským kreslom. Obľúbené sú čoraz viac aj samostatné relaxačné kúpeľne so vstupom priamo zo spálne.
Aj nohy postele majú dôležitú funkciu
V minulosti slúžili nohy postele predovšetkým ako nevyhnutný praktický doplnok, ktorý často kvôli úložným priestorom pod lôžkom úplne chýbal. Postupom času sa opäť stali nevyhnutnou súčasťou každej postele, pretože sa ukázalo, že spanie bez možnosti dostatočného spodného odvetrávania nie je z pohľadu zdravého spania ideálne.
Dnes sú nohy okrem funkčného prvku tiež lahôdkou pre dizajnérov. Dominujú atypické tvary, kombinácia dreva s kovom, ale aj nápadné masívne či oceľové podstavce. Tento trend má navyše aj nesporné praktické výhody. Priestor pod posteľou sa dá využiť na ukladanie sezónnych vecí.
Užitočná jednoduchosť v spálni
Izba určená k regenerácii nemôže narušiť ani štýlový chaos, a tak sa snažme vytvoriť z priestoru jednotný koncept. Vôbec najlepším riešením je staviť na kolekciu s bohatou základňou úložného aj dekoratívneho nábytku, ktorému stále dominuje „rafinovaná jednoduchosť“.
Neoddeliteľnou súčasťou každej modernej postele je nočný stolík. Hitom sú klasické nočné stolíky vo vysokom lesku akoby voľne položené na zhruba desať centimetrov silnej drevenej doske. Obľúbené a navyše veľmi praktické sú aj spálňové skrinky na stenu.
Ak máte dostatok úložných priestorov a dávate prednosť vzhľadovo zaujímavým solitérom, potom je možné posteľ doplniť nočným stolíkom s osvetleným či miniatúrnou vitrínou napríklad na práve rozčítanú knihu.
Správne osvetlenie nočných stolíkov alebo za posteľou navodí v spálni intímnu atmosféru. V súčasnej dobe nie je osvetlenie výnimkou ani pri samotných vstavaných skriniach, ktoré však niekedy môžu pôsobiť až príliš sterilne.
Najlepšie farby a odtiene do spálne
Najviac energie človek čerpá z prírody, obklopte sa v spálni drevom a inými nefalšovanými materiálmi. Pocit pohody vnesú do miestnosti drevené obklady či odhalené trámy doplnené vhodne zvolenou farbou výmaľby. Farby, ktoré nás inde nabíjajú a aktivizujú našu myseľ, ako napríklad výrazná červená, oranžová alebo žltá, nie sú do spálne vhodné. Upokojenie a povzbudenie prinesú teplé, zemité a tlmené farby.
Vhodná je potrebné upokojujúce modrá, optimistická smotanová, hrejivá kávová, útulná tehlovo červená, jemne zelená a podobne. Prirodzene bude v spálni pôsobiť tiež hlinená omietka s celou škálou pre zrak príjemných, pokojných odtieňov, ktorá navyše udrží v miestnosti ideálni vlhkosť vzduchu.
Ako zariadiť spálňu? Zhrnutie užitočných tipov
- Dajte svojej spálni nový rozmer fototapetou s prírodnými motívmi.
- Nevyberajte nočné stolíky, posteľ, skrine, dokonca ani osvetlenie zvlášť! Cestu k dokonalej harmónii uľahčí široká ponuka spálňových zostáv v jednom štýle.
- Ak projekt neumožňuje situovať spálňu na východ a hrozí riziko letného prehrievania, nepodceňte úlohu tieniacej techniky. Teplotný komfort možno vytvoriť aj bez našej prítomnosti vďaka automatickej protislnečnej ochrane pohotovo reagujúcej na snímače. Naopak v zime systém využije každý slnečný lúč k vyhriatiu interiéru, a ak slnko nesvieti, zabráni včasným stiahnutím rolety tepelným stratám.
- Do spálne voľte tlmené, upokojujúce osvetlenie. Okrem veľkoplošného svietidla s malým jasom a lampičiek k posteli sa oplatí izbu vybaviť tiež orientačnými LED svietidlami, ktoré sú vhodné pre bezpečný a nikoho nerušiaci pohyb v nočných hodinách.
- Ak spálne neponúka dostatok priestoru pre umiestnenie pohodlného kresielka na relaxáciu, oplatí sa investovať do postele s polohovateľným roštom. Výrobcovia ponúkajú nielen manuálne polohovateľné rošty, ale aj komfortné elektricky polohovateľné rošty s motorčekom na diaľkové ovládanie.
- Základom kvalitného spánku je kvalitný vzduch, a to nielen jeho čistota a teplota (odporúča sa okolo 20 °C), ale aj vlhkosť (40 – 50 percent). Vhodnú klímu pomôže vytvoriť napríklad hlinená omietka, ktorá dokáže vlhkosť sama regulovať a fungovať zároveň ako filter.