Pleseň je živý organizmus, ktorý je úplne bežnou súčasťou života človeka. Nájsť pleseň môžete v prírode, na záhrade, doma v špajzy aj v ovzduší. Voľným okom je viditeľná až po jej premnožení. Práve vtedy sa stáva nepríjemná nie len pre napadnuté miesto, ale aj pre ľudské zdravie.
Čo je pleseň?
Poďme pekne po poriadku. Slovo pleseň je označenie pre skupinu húb, ktoré sa sa vyznačujú v niektorých prípadoch zamatovým povrchom, čiernou či zelenou mapou, ktorá sa najlepšie rozširuje vo vlhkých podmienkach.
Pleseň má viditeľné podhubie, ktoré sa prejavuje formou vatových, múčnatých až chumáčikovitých máp. Jej dokonalým prostredím sa stáva vlhké, nevyvetrané miesto, kde je prísun vzduchu minimálny. Pleseň sa šíri vzduchom a “hľadá” vhodné miesto na prežitie a rozmnožovanie.
Zo života vieme, že pleseň sa vyskytne aj na nešťastnom chlebíku zabudnutom v lavici, ovocí, no dokonca aj v dome. Pleseň v domácnosti nie je ničím príjemným. Ťažko sa odstraňuje a môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy.
Najčastejšie môže vyvolať alergické reakcie vo forme chronického kašľa, astmy, zápalov priedušiek, aj kožných alergií.
Pleseň sa môže samozrejme objaviť aj v dreve – v interiéri či v exteriéri. Pleseň na dreve nie je teda ničím výnimočným. Nový nábytok dokáže napadnúť pleseň, ktorá drevo ničí a rozhodne mu nepridáva ani na kráse. Pokiaľ drevo nebude urýchlene ošetrené a zbavené tejto nákazy, môže začať dlhodobo hniť.
Ako odstrániť pleseň z dreva?
Pleseň na dreve treba odstraňovať pravidelne a drevo ošetrovať aspoň raz ročne, no stretnete sa aj s informáciou o ošetrení vonkajšieho nábytku 2 až 3-krát za rok.
Čo však v prípade, že je pleseň rýchlejšia a vy ju objavíte neskoro? Žiadna panika, ani vyhadzovanie nábytku. Odstránenie plesne z dreva bude síce chvíľu trvať, no zachránite si masívny nábytok v záhrade aj v interiéri.
1. Nájdite „veliteľa“ plesne – miesto odkiaľ sa šíri
Pleseň má špecifickú vôňu, ale na Rexa sa hrať nemusíte. Pozorovaním a trpezlivosťou nájdete hlavné miesto a príčinu, prečo na nábytku vzniká táto nepríjemná pleseň. Vlhkosť, či zatekanie o ktorom ani nemusíte vedieť, môže nábytok zničiť.
Nájdenie zdroja plesne pomôže spomaliť jej ďalšie šírenie. Stekajúca voda, či altánok postavený vo vlhkom priestore – aj to môže spôsobiť vznik plesní.
2. Použitie na pleseň chemikálie
Dnes máte na výber veľké množstvo prípravkov proti plesniam, ktoré stačí jednoducho nastriekať na postihnuté miesto a počkať (minimálne 15 – 20 minút). Ak by ste nasilu začali pleseň škrabať a odstraňovať, spóry by sa mohli rozniesť na ďalšie miesto.
Nechajte prípravok nastriekaný na pleseň pôsobiť tak, aby bolo ošetrované miesto suché. Keď sa drevo vysuší, odstráňte trpezlivo pleseň postupným vyškrabávaním pomocou tvrdej kefky, brúseného papiera, nožíka alebo lopatky. Všetky odstránené hobliny spáľte – zničíte tak aj posledné možné spóry, ktoré by sa prenášali.
Ošetrovaný nábytok vyneste vonku pre prípadné šírenie spór, ktoré by sa mohli zachytiť na ďalších miestach. Celú procedúru robte na vzduchu, v dobre vetranom priestore. Nasaďte si rukavice a prekryte si dýchacie cesty.
Prečítajte si tiež: Ako opraviť poškriabaný a poškodený nábytok.
3. Naneste na drevo impregnačný prípravok
Po odstránení celej plesne, ešte raz skontrolujte, či ste vyčistili všetky miesta. Ak ste si istí, použite na drevo impregnačný prípravok proti plesniam. Vždy postupujte podľa návodu alebo sa opýtajte predajcu. Drevo ošetrujte aj pri tomto kroku vonku. Na konci naneste na drevo lak, alebo farbu pre obnovu jeho odtieňa.
Ako predísť plesni v interiéri/exteriéri:
- Pravidelným vetraním miestnosti (účinným vetraním je prievan – dokorán otvorené okno na 10 min.).
- Nadmerná vlhkosť v interiéri by sa mala ihneď odstrániť (optimálna vlhkosť je 40 – 50 %).
- Nábytok nenechávajte tesne pri stene – na vlhších miestach (pivnica, podkrovie) odsuňte nábytok 10 cm od steny.
- Starostlivo vyberte drevo, ktoré chcete do záhrady (odolnejšie drevo je dub a gaštan).
- Na drevo nanášajte kvalitné ošetrujúce prípravky a laky, ktoré ho udržia dlho v dobrom stave.
Starajte sa o drevo ako o svoje telo. Predchádzajte chorobám a ošetrujte ho tak, aby vám výrobky z neho mohli slúžiť dlhé roky.
Pleseň na dreve nie je jediným problémom kutilov. Prečítajte si ako sa vyhnúť praskaniu dreva a ako ho správne sušiť.