S kúpou nového matraca sa spája kvalitný spánok, na ktorý niektorí vytúžene čakali. Len zabezpečením matraca to však nekončí. O nový matrac sa treba poriadne starať, aby sa čo najdlhšie zachovali jeho priaznivé vlastnosti. Pozrite sa, aké kroky treba dodržať, keď sa povie „správna údržba matraca“.
1. Správny rošt = dlhá životnosť matraca
Základom údržby a zanechania pôvodných vlastností pri kúpe nového matraca je bezpochyby rošt. Kombinácia kvalitného matraca a správneho roštu zabezpečí maximálny komfort pri spánku.
Matrac by mal byť položený na drevený lamelový, latkový či polohovateľný rošt, ktorý zabezpečí správne odvetrávanie a priedušnosť matraca. Nie všetky matrace sa hodia na hocijaký rošt. Naopak, matrace sú vyrobené tak, aby v kombinácií s dobrým roštom ponúkali dané ortopedické vlastnosti.
TIP: Pozrite si návod ako vybrať správny rošt alebo ako vybrať matrac.
2. Pokyny od výrobcu
Vždy sa riaďte pokynmi od výrobcu. Nikdy preto z matraca neodstraňujte štítok na ktorom sú potrebné informácie o tom, ako sa o daný matrac starať. Zároveň je aj znakom na určenie záruky, pre to by ste s jeho vyhodením stratili mnoho výhod.
Pokyny od výrobcu zároveň určujú, aké prostriedky používať na čistenie daného matraca, pre akú váhovú kategóriu sú určené a iné.
3. Chráňte svoj matrac
Chránič matraca je istotou, ktorá nesklame. Vďaka nemu sa vyhnete zbytočným fľakom od jedla, špiny a iným telesným tekutinám.
Navyše, chránič alebo poťah matraca perfektne saje pot a predlžuje životnosť matraca. Poťah chráni matrac pred usadzovaním alergénov a vlhkosti.
Chránič či poťah matraca jednoducho zložíte kedy chcete, vyperiete a znova navlečiete na matrac pomocou gumičiek. Prať by sa mal pri teplote 60 °C.
Častejšie perte pri ľuďoch, ktorí sú alergickí na roztoče. Ani chránič nespĺňa svoju funkciu veľa rokov. Z hygienických dôvodov by ste ho mali vymieňať každé 2 – 3 roky.
Výbornou voľbou je aj vrchný matrac, ktorý okrem ochrany ponúkne aj obnovenie funkcií pôvodného matraca a navyše poskytne pohodlný priestor pre telo.
4. Pravidelné otáčanie matraca
Matrac by ste mali otáčať pravidelne každé 2 – 3 mesiace. Odporúča sa však počas prvého pol roka od kúpy otáčať matrac každý mesiac.
Pri spánku je matrac zaťažovaní nerovnomerne, čo spôsobuje že jednotlivé časti matraca sú vyležané viac a iné menej. To znamená, že prvé mesiace otočte matrac tak, aby časť ktorú ste mali pri hlave budete mať pri nohách a naopak. Otáčaním matraca umožníte zregenerovať zaťažovaným častiam matraca.
Matrac môžete otáčať aj na druhú stranu a to najmä pri obojstranných matracoch, či matracoch s rozdielnou tvrdosťou. Matrac, ktorý pravidelne otáčate sa tak rýchlo nepreleží podľa postavy a vydrží slúžiť oveľa dlhšie.
Niektoré matrace sa nemôžu otáčať ako napr. anatomické, zónované. Sú vyrobené, tak aby podopierali určené časti tela, pri otáčaní by vám mohli dokonca uškodiť.
5. Bez vetrania to nepôjde
Pravidelné vetranie spálne či detskej izby eliminuje vznik škodcov, plesní a roztočov nielen na stenách. Miestnosť by ste zo zdravotného hľadiska mali vetrať každé ráno po prebudení. Cez noc človek vypotí veľa vody.
Po prebudení nezakrývajte posteľ prehozom, dekou a inou prikrývkou. Matrac sa nemá kadiaľ dostatočne odvetrať, čo môže mať za následok vznik plesní a roztočov. Pri vetraní matraca sa odporúča vziať z postele vankúš aj perinu, aby sa po celej veľkosti matrac poriadne vyvetral. Zakryť posteľ môžete hodinu po vyvetraní.
S vetraním súvisí aj prúdenie vzduchu pod matracom. Ak preto matrac položíte na kvalitný rošt, môžete sa spoľahnúť na to, že sa bude dostatočne odvetrávať.
6. Čistite kvalitne a trpezlivo
V prvom rade si treba zapamätať, že matrace netreba čistiť tekutými prípravkami. Vyhýbať sa treba aj používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov. Najlepšie čistenie je to suché. Priebežne môžete matrac povysávať klasickým vysávačom vždy, keď budete vysávať napr. pod posteľou. Čo sa týka čistenia neočakávaných škvŕn (moč, krv, káva) ani o tie sa báť nemusíte. V mnohých prípadoch vám stačí jedlá sóda.
Napríklad v prípade škvrny od moču na matraci potrebujete zmiešať 240 ml peroxid vodíka, 3 lyžice jedlej sódy, 2 kvapky prípravku na riad. Takýto prípravok nastriekajte na matrac a nechajte zaschnúť. Po vstrebaní a vysušení zvyšky povysávajte.
Nepríjemnou škvrnou je aj tá od krvi. Krv z matraca vyčistite hneď, neodkladajte to na dlho. V prvom rade si treba zapamätať, že pri niektorých škvrnách na matraci netreba používať teplú vodu. Krv by sa mohla dostať nižšie do vlákien a odtiaľ by ste ju odstránili už len ťažko.
Pripravte si zmes zo sódy bikarbóny, ktorú nanesiete na škvrnu a necháte pôsobiť pár hodín. Nakoniec vyschnutú zmes povysávajte. Pokiaľ máte na matraci staré škvrny od krvi, nasypte sódu bikarbónu a nechajte pôsobiť cca 8 hodín. Následne povysávajte.
7. Žiadne zvieratká a skákanie po posteli
Raňajky v posteli, či prítulný domáci maznáčik sú síce fajn, no nezaručia vám nepoškodenie matraca. Okrem toho že sa vám milované zvieratko môže v posteli pocikať, môže do matraca zaniesť rôzne nečistoty a baktérie. Skákanie po posteli patrí k ďalšiemu zlozvyku malých detí.
Matrac nikdy nebude trampolínou a navyše, skákanie môže veľmi ťažko poškodiť vlákna a materiál matraca. Na matrac nikdy neodkladajte ťažké veci. Áno, možno máte pocit že na chvíľku na matrac môžete položiť ťažkú vec, no tá vám môže nový matrac úplne poškodiť.
Na záver krátke zhrnutie, ako sa starať o matrac:
- Matrac pravidelne otáčajte.
- Kúpte si chránič matraca / vrchný matrac.
- Pravidelne vetrajte v miestnosti a matrac odokryte.
- Nedovoľte deťom skákať po matraci.
- Neohýbajte matrac.
- Položte ho na vhodný rošt.
- Riaďte sa pokynmi od výrobcu.
Kvalitný matrac je nenahraditeľnou súčasťou novej postele. Kombinácia matraca a vhodného roštu vám zaručí kvalitný spánok, po ktorom sa každé ráno budete budiť spokojní a oddýchnutí. Čím zodpovednejšie budete pristupovať k údržbe matraca, tým dlhšie sa vám bude odvďačovať svojou kvalitou a vlastnosťami.