Pokiaľ máte na záhrade priestor, určite ho využite na záhradný domček pre vaše ratolesti. Ide o jednu z možností, kde sa budú vaše deti hrať od rána do večera. Domček plný fantázií, hier a snov patrí medzi najlepšiu kúpu do záhrady.
Každé dieťa miluje pobehovanie po vonku a vymýšľanie nových aktivít. Preto je výborným doplnkom detský domček na záhradu, ktorý si zamilujú škôlkari aj tínedžeri. Niektorí rodičia si istotne pamätajú drevené domčeky, ktoré si sami vyrábali pomocou dosiek, kladiva a klincov. Takýto svojpomocne vyrobený domček zmenil prázdninový deň na famóznu zábavu.
Na drevko.sk nájdete záhradné domčeky pre deti rôznych typov do ktorých sa zamilujú všetky deti.
Domčeky pre deti podnecujú fantáziu a kreativitu, a oživujú každú jednoduchú hru v záhrade. Ide o akési útočište, ktorým sa deti môžu pochváliť. Detské domčeky na záhradu vytvárajú útulný priestor, v ktorom sa skrýva príbeh plný fantázie. Dnes na trhu nájdete obrovské množstvo záhradných domčekov v rôznom dizajne, veľkosti, štýle či s extra doplnkami. Na čo sa zamerať pri výbere záhradného domčeka?
1. Veľkosť domčeka a miesto státia
Pred kúpou záhradného domčeka si treba uvedomiť, koľko detí ho bude používať a akú veľkú plochu preň obetujem. Pokiaľ sa rozhodnete pre klasický drevený domček, stačí vám malá a stredná záhrada. Jednoduchý domček sa výborne integruje do každej záhrady a taktiež poskytuje priestor na hranie.
Zaujímavým typom je aj detský domček na nohách, ktorý tým že sa ťahá skôr do výšky, šetrí priestor na dvore. Ten pod nohami môžete tak využiť ako ďalší odkladací priestor napríklad na pieskovisko. Rastúce domčeky pre deti, alebo modulové systémy domčekov sú výborné pre dlhodobé používanie. Takéto domčeky môžete ľahko prispôsobiť veku a potrebám vášho dieťaťa.
Dôležitou otázkou je aj miesto státia, kde bude nový domček stáť. Pokiaľ sa rozhodnete pre domček z dreva, zvážte či ho vložíte do úplného tieňa a vlhkého miesta. Drevo by mohlo začať časom plesnúť a vlhnúť. Takisto sa treba zamerať na podmienky dvora. Je iné vyberať záhradný domček pre kopcovité záhrady a iné pre rovné.
2. Farba a originálny štýl zaujme každé dieťa
Nie je domček ako domček. Záhradný domček pre deti má byť originálny a hlavne pôsobiť hravo. Rozhodne sa pred jeho kúpou treba pozerať, či pôjde o domček pre chlapcov alebo domček pre dievčatá, pýtať sa svojich detí v akých má byť farbách či siahnuť po originálnom tvare v rozprávkovom dizajne.
Obľúbenými sú farebné detské domčeky, či domčeky v prírodnej farbe. Taktiež môžete využiť svoju fantáziu a na domček dokresliť svoj výtvor spolu s deťmi.
3. Zamerajte sa na funkcie a materiál
Vyberajte záhradné domčeky, ktoré splnia vaše no hlavne detské požiadavky a funkcie. Má mať domček viac izieb? Potrebujete v ňom úložný priestor na hračky? Mal by disponovať hojdačkou, šmýkačkou či lezeckou stenou? Zodpovedajte si aj na ďalšie otázky, ktoré vám pomôžu vybrať ideálny domček pre dieťa.
Čo sa týka materiálu, určite vyhráva drevo. Detský domček na záhradu je zaručenou kvalitou, ktorá vydrží roky a ponúkne používanie počas dlhých rokov. Drevený záhradný domček je z prírodného materiálu, ktorý deťom vyhovuje. Povrchová úprava je navyše bezpečná pre deti, najmä vo chvíľach, kedy domček deti často ohrýzajú.
Drevo je navyše veľmi tvrdý a odolný materiál, preto je najvhodnejším pri výrobe záhradného domčeka v zostave. To znamená, že nepôjde len o samotný domček, ale aj príslušenstvo ako hojdačka, šmýkačka či lano na hojdanie. S kúpou dreveného domčeka pre deti sa samozrejme spája aj pravidelná údržba, ako prebrúsenie, prelakovanie, impregnácia pred škodlivými škodcami.
Druhou možnosťou sú plastové záhradné domčeky. Tie sa vyrábajú vo veľkom množstve farieb, vzorov a dizajnov. Plastové domčeky treba veľmi dobre ukotviť, keďže by mohlo dôjsť k rýchlejšiemu pádu ako pri drevených domčekoch. Údržba plastového domčeka je ľahšia a taktiež aj jeho montáž.
Drevený domček zariadiť podľa svojho štýlu. Detské kuchynky pre dievčatá či náradie a dielne pre chlapcov zabezpečia väčší zážitok z času stráveného v domčeku.
4. Bezpečnosť je prvoradá
Najdôležitejším kritériom zo všetkých je bezpečnosť záhradného domčeka. Keďže rodičia očakávajú, najmä pri starších deťoch, že ich domček zabaví bez ich prítomnosti, je veľmi podstatné, aby bol pre nich bezpečný.
Deti skúšajú nové veci, preto sa netreba spoliehať na to, že v domčeku budú len sedieť. Preto sa pri jeho výbere vyhnite ostrým hranám, prvkom ktoré trčia, či príliš veľkým otvorom, cez ktoré by mohli deti vypadnúť. Detský domček musí zvládnuť aj vyššiu váhu a poveternostné podmienky. Taktiež má byť odskúšaný testom bezpečnosti. Pokiaľ chcete zvýšiť bezpečnosť a stabilitu domčeka siahnite po kotviacej súprave, ktorá pasuje ku väčšine domčekov z drevko.sk.
Návod pre kutilov
Ak ste domáci kutil a chcete si domček na záhradu vyrobiť svojpomocne, pripravili sme pre vás návod, ako na to. Stačí vám materiál, chuť robiť a vyhradené 3 dni času. Existuje mnoho návodov k výrobe domčeka pre dieťa, toto je jeden z nich. Čo všetko potrebujete k výrobe záhradného domčeka?
- dosky
- drevené hranoly
- spojovací materiál
- strešnú krytinu
- povrchová úprava
- kladivo
- klince
- vodováha
- skrutkovač
- vŕtačka
- rebrík
Detský domček na záhradu môžete postaviť viacerými spôsobmi. V prvom rade treba vyrovnať povrch, na ktorom bude domček postavený, nemal by mať žiadne hrbole ani nezrovnalosti. Na zem môžete uložiť palety, tehly či kamenné kocky. Keď máte pripravený základ, môžete začať montovať trámy, z ktorých budú nosné stĺpy a strecha domčeka.
Po ich postavený priskrutkujte ohobľované dosky jednu po jednej tak, aby ste vytvorili steny záhradného domčeka. Na strechu nakoniec použite strešnú krytinu, ktorá bude chrániť detský domček pred dažďom a slnkom.
Prečítajte si tiež: Ekologické hračky – ako ich spoznať?