Mnoho záhrad zdobia krásne altánky, pergoly a ozdobné prístrešky. Aby vydržali čo najdlhšie v dobrom a peknom stave, treba sa o ne pravidelne starať. Nie len záhradný nábytok, ale aj drevený altánok a pergola si vyžadujú potrebnú starostlivosť. Ako a kedy ich ošetrovať?
Na rozdiel od záhradného nábytku, ktorý vieme pred zimou schovať do vnútra a dobre ho zazimovať, je altánok aj pergola celoročne vystavovaná rôznym poveternostným podmienkam. Napriek tomu, že sa drevo považuje za odolný a trvácny materiál, zmeny počasia ako dážď, mráz a slnko mu dobre nerobia. Drevená pergola aj altánok si vyžadujú pozornosť najmä po zimnom období.
Nezabúdajte na kontrolu
Každý sa teší na letné posedenia s rodinou, ktoré sa spájajú s grilovačkami, dobrou náladou a výborným jedlom. Predtým, než začnete z garáže vyťahovať doplnky na záhradu, skontrolujte najprv stav svojho altánku či pergoly.
Nepriaznivé poveternostné podmienky mohli na záhradných prístreškoch zanechať poškodenia ako pleseň, hniloba, alebo povrch dreva navštívili neočakávaní škodcovia. Aby sa tieto poškodenia počas sezóny nerozširovali ďalej, je potrebné vykonať opatrenia, ktoré udržia prístrešky v dobrom stave.
Začnite spodkom a skontrolujte ukotvenie altánku a pergoly. Pokiaľ sú spoje uvoľnené, dotiahnite skrutky a pokračujte kontrolou stavu dreva. Drevo pôsobením tepla a mrazu môže praskať, preto na stĺpikoch ako aj streche nájdete praskliny či vytŕčajúce triesky, ktoré treba odstrániť.
Renovujte poškodené miesta
Po precíznej kontrole záhradného altánku či pergoly prejdite k obnove poškodených miest. Prvým krokom je celú konštrukciu prístrešku poriadne vyčistiť. Na vyčistenie v prípade jemného prachu a špiny postačí handrička a voda s trochou saponátu. Neodporúča sa používať chemikálie, ktoré by mohli preniknúť do hĺbky dreva a poškodiť ho, prípadne znehodnotiť povrchový náter.
Pokiaľ na povrchu uvidíte hrubšie nánosy špiny napr. blato, nebojte sa použiť kefu. Vyčistený altánok nechajte poriadne vysušiť. Ak na dreve zbadáte pleseň či hnilobu, posnažte sa ju odstrániť tak, aby po nej nezostali nijaké zvyšky. Na pleseň použite kefu alebo brúsny papier a pomaly ju odstraňujte. Drevo mohlo počas svojho používania praskať.
Praskliny, diery a uzly môžete vyplniť tmelom na drevo, ktorý nedokonalosti vyplní a zjednotí.
Po detailnom vyčistený dreva zvoľte, aký náter použijete na svoj altánok alebo pergolu. Povrchové nátery sú vynikajúcou možnosťou, ako ochrániť drevo pred škodcami, plesňou a ďalším poškodením.
Chráňte drevo pomocou náterov
Správne zvolený povrchový náter dokáže drevo ochrániť nie len pred nepriaznivými škodcami, ale aj pred starnutím. Jeho obnova je pre drevo veľmi dôležitá, najmä pred zimou a pred letnou sezónou. Kvalitný náter si vyžaduje dobrú prípravu dreva, preto sa pred ním uistite, že je drevo suché a čisté.
Náter nanášajte počas leta v ranných a večerných hodinách, ostré slnko sa môže pripísať na rýchlom vysúšaní dreva. Teplota vzduchu by mala byť medzi 5 – 25 °C, ideálna vlhkosť vzduchu medzi 30 – 80 %.
Najlepším náterom bude ten, ktorým ste natierali aj pred rokom. Pri nábytku ako pergola či altánok sa odporúča používať základný impregnačný náter, ktorý prenikne hlboko do dreva a tým ho dostatočne ochráni. Impregnačný náter je ochrancom proti škodcom a plesni, preto ho na drevo nanášajte v dvoch vrstvách. Po nanesení prebrúste vlákna, prach a ďalšie nedostatky, ktoré na dreve spôsobujú drsný povrch.
Po vysušení a vyčistení prichádza rad na povrchový náter, ktorý si môžete taktiež vybrať. Drevo je prispôsobivý materiál a preto mu nevadia krycie farby, oleje ani lazúry. Tie sa dokonca považujú za najlepšie riešenie, čo sa týka exteriérového nábytku.
Suché, čisté a prebrúsené drevo je pripravené na povrchový náter. Pokiaľ ste si ako možnosť vybrali lazúru, nanášajte ju v rovnomernej vrstve tak, aby vám nestekala po stenách dreva a tým nevytvárala kvapky. Drevo ošetrené lazúrov je chránení pred dažďom, vetrom, slnkom a nepríjemnými škodcami. Výhodou lazúry je viditeľnosť krásnej štruktúry dreva.
Aj starý nábytok si zaslúži ošetrenie
Pokiaľ máte v záhrade starý altánok, skúste mu vdýchnuť nový život. Starý záhradný nábytok je možnosťou, ako tráviť pekné dni vonku. Ich renovácia bude pre vás nie len potešením, ale vďačnou odmenou za dobre vykonanú prácu.
Aj pri starom nábytku v záhrade treba myslieť na jeho ošetrenie. Keďže altánok stojí v záhrade dlhšiu dobu, jeho kontrola je o to dôležitejšia. Zamerajte sa na všetky konštrukčné prvky ako aj strechu. Mechanické poškodenia ani škodcovia nie sú pre drevo ničím príjemným. Prvým ktorom je preto ich odstránenie. Tak ako v predošlých krokoch, aj tu si vezmite brúsku a kazy odstraňujte.
Drevo nechajte vysušiť a prejdite na impregnačný náter tak, ako sme to opisovali v prvých odstavcoch. Altánok, na ktorom vidno roky používania môžete natrieť vhodnou krycou farbou. Krycia farba je ideálnym náterom, ktorý môžete použiť na všetky staré záhradné nábytky. Oleje a lazúry sú síce žiadanejšie a drevo dostatočne ochránia, no starému altánku by moc nepomohli.
Krycia farba navyše prekryje povrch dreva vďaka čomu môže znova pôsobiť živo. Klasické krycie farby majú svoj špecifický lesk, ktorý si dokážu udržať viac rokov. Sú vynikajúcim prostriedkom, ktorý ochráni drevo voči dažďu, mrazu a slnku. Taktiež vynikajú vďaka dlhotrvajúcej farbe, ktorá pod vplyvom týchto podmienok nemení.
Jednotlivé vrstvy si vyžadujú prebrúsenie tak, ako to bolo pri lazúre. Kryciu farbu nanášajte pomaly, na štetec si jej nenaberajte veľa – mohli by vzniknúť kvapky. Po ošetrení a nanesený farby ostal rad už len na využívaní záhradného nábytku, ktorému ste vniesli nový dych.
Nezabúdajte, o altánok aj pergolu sa treba starať. Ošetrenie si síce vyžaduje istú dávku trpezlivosti a času, no výsledok bude stáť za to. Drevený záhradný altánok a pergola vám bude pri takomto štýle ochrany slúžiť mnoho rokov.