Spať na nekvalitnom matraci, môže zanechať dlhodobé zdravotné komplikácie. Pri zariaďovaní spálne netreba klásť dôraz len na výber krásnej postele. Najdôležitejšou časťou je totiž matrac. Prinášame kompletný návod, ktorý vám jasne ukáže ako vybrať matrac správne.
Čomu venovať pozornosť pri kúpe matraca?
- Materiál matraca
- Rozmer matraca
- Tvrdosť matraca + hmotnosť zákazníka
- Poloha pri spánku
- Zdravotné ťažkosti
- Vek zákazníka
- Uloženie na rošt
- Použitie matraca
- Cena
1. Materiál matraca
Materiál je veľmi dôležitou a prvou zastávkou pri výbere. Existuje mnoho matracov, no ani jeden taký, ktorý by vyhovoval všetkým. V dnešnej dobe je čoraz viac materiálov z ktorých sa matrace vyrábajú, takže je dobré poznať ich základné vlastnosti. Uvidíte, že ľahšie nájdete odpoveď na otázku, aký materiál matraca zvoliť.
Rozdelenie matracov, podľa ktorého sa dá ľahko odpichnúť:
- Penové matrace – najčastejšie sa vyrábajú z polyuretánovej PUR peny, studenej a pamäťovej peny. Penové matrace vynikajú svojou pružnosťou, pevnosťou a stálosťou. Okrem toho sú vhodné pre alergikov – majú hypoalergénne vlastnosti. Pre ľudí s bolesťami chrbtice sú tiež jedným z favoritov.
- Latexové matrace – keď si ľahnete na tento matrac, ihneď oceníte jeho schopnosť prispôsobiť sa akejkoľvek postave. Okrem toho má termoregulačné schopnosti, vďaka ktorým vás v lete bude príjemne chladiť a v zime zas hriať. Okrem toho sa výborne odvetráva, takže ho ocenia ľudia s nadmerným potením.
- Pružinové matrace – tieto matrace vyplnené pružinami, alebo dnes už aj taštičkami, poskytnú perfektné kopírovanie tela a takisto výborné prevzdušnenie. Pružiny dokážu optimálne rozložiť váhu a podporiť chrbticu. Pružinové matrace sú vhodné aj do vlhkejších interiérov.
- Matrace s pamäťovou penou – dokážu dokonale okopírovať telo, čím je zabezpečené dobré prekrvovanie celého organizmu. Vďaka nevytváranému tlaku je svalstvo na takomto matraci uvoľnené. Matrace sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia bolesťou chrbtice alebo kĺbov.
- Sendvičové matrace – princíp sendvičového matraca stojí na striedaní tvrdších a mäkších vrstiev, ktoré dokopy vytvárajú kombináciu vhodnú pre väčšinu zákazníkov. Vyrábajú sa z komfortnej peny, latexu, studenej peny alebo pamäťovej peny.
- Zdravotné matrace – sú nevyhnutnou súčasťou pre ľudí s ortopedickými problémami. Tieto matrace podporujú správne prekrvenie, netlačia na telo a podporujú celkové správne fungovanie organizmu. Vyrábajú sa z antibakteriálnych materiálov, ktoré eliminujú výskyt roztočov.
- Kokosové matrace – Sú vyrobené zo 100% prírodných vlákien palmy kokosovej, ku ktorým sa podľa typu matraca pridávajú ďalšie materiály. Kokosová vrstva sa používa hlavne na spevnenie ako medzivrstva v matraci, vďaka ktorej je matrac pevnejší, odolnejší a prirodzene tuhší.
Pokiaľ sa neviete rozhodnúť podľa materiálu matraca, ktorý bude pre vás ten najlepší, riaďte sa určite podľa ďalších nemenej dôležitých faktorov.
2. Rozmer matraca
Pri výbere matraca je azda prvým krokom výber rozmeru. Krátky a úzky matrac dokáže ovplyvniť pohodlie spánku a tým aj ranný pocit vyspatosti. Optimálna dĺžka matraca je o 20 cm dlhšia ako je vaša postava.
Výška matraca by mala byť zhruba 10 cm a viac. Pokiaľ uvidíte nižší matrac, neunáhlite sa s jeho kúpou. Nízke matraca neuspokoja akúkoľvek postavu a rýchlo sa preležia. Šírka matraca sa odvíja od šírky ramien, no pri jednolôžkovej posteli je dobré, ak je minimálna šírka 90 cm.
Tá však nemusí stačiť vysokej a ramenatejšej postave. V prípade že meriate 1,90 a nepomôže vám ani matrac 90×200, nezúfajte – kúpite si aj atypický rozmer matraca. Vyhľadajte si matrace podľa rozmeru.
V prípade, že uvažujete nad rozmerom do manželskej postele, odporúča sa aby sa do nej kupovali dva samostatné matrace. Väčšina mužov má rada tvrdý a robustnejší matrac, naopak jemné pohlavie miluje spánok na mäkkom matraci. Kvôli týmto a iným dôvodom sa neodporúča kupovať spoločný veľký matrac. Naopak, pri výbere samostatných matracov si každý z partnerov sám vyberie tvrdosť a materiál.
Existujú však aj partnerské matrace, ktoré sa skladajú z dvoch pien tvrdosti. Každý z partnerov teda bude používať tú časť, ktorá mu najviac vyhovuje. Mäkšia strana na telo netlačí, tvrdšia polka zas poskytuje stabilnejšiu oporu.
3. Tvrdosť matraca a hmotnosť zákazníka
Tvrdosť a hmotnosť zohráva pri výbere matraca veľkú úlohu. Pri nákupe matraca sa častokrát pozeráme na to, akú tvrdosť obľubujeme alebo akú tvrdosť nám odporučil ortopéd. Dôležitým faktorom je aj váha človeka.
Ľudia s vyššou váhou by mali siahať po tvrdšom matraci, mäkké matrace si môžu vyberať ľudia s nižšou váhou. Nielen váha, ale aj poloha spania je ďalším faktorom. O tej budeme písať nižšie.
Matrace rozdeľujeme do 5 stupňov tvrdosti. Využíva sa na to tabuľka tvrdosti matracov so značkou H („hardness“ – tvrdosť).
- H1 (veľmi mäkký matrac) – vhodné matrace pre osoby s nižšou váhou a na pobytové spanie.
- H2 (mäkký matrac) – matrace s vysokou elasticitou, chrbticu udržujú v rovine. Vhodné pre ženy, ale aj muži rôzneho veku.
- H3 (stredne tvrdý matrac) – vhodné pre zákazníkov, ktorí obľubujú tvrdší matrac.
- H4 (tvrdý matrac) – obľúbené u zákazníkov s vyššou váhou a u ľudí vyššieho veku.
- H5 (veľmi tvrdý matrace) – pre klientov vyššej váhovej kategórie.
- Prečítajte si tiež: Ako vybrať výplň do vankúšov a periny
4. Poloha pri spánku
Možno ste ani netušili, že poloha v akej spíte patrí tiež medzi dôležité faktory pri rozhodovaní o tom, ako vybrať matrac. Ide totižto o správne rozloženie váhy a dobré prekrvenie, ktoré ma dosah na fungovaní organizmu počas dňa.
- Spánok na chrbte – hovorí sa, že je najzdravšie. Ak spíte na chrbte vyberte si tvrdší matrac, ktorý optimálne rozloží váhu a nebude vyvíjať tlak len na niektoré časti tela. Do mäkkého matraca sa telo zaborí a tým nie je správne podporená napr. krčná chrbtica.
- Spánok na boku – pokiaľ ste zvyknutí spať na boku, pozerajte sa po mäkších matracoch. Tie dokážu primerane okopírovať telo a tak netlačiť na oblasť panvy a ramien. Matrace s tvrdou výstužou (kokosové vlákno), by mohli nepríjemne tlačiť a spôsobiť bolesť chrbtice.
- Spánok na bruchu – posledná kategória sú nadšenci spánku na bruchu. Tu vyhrávajú najmä mäkké a stredne tvrdé matrace. Do príliš mäkkého matraca sa telo zaborí a matrac nedokáže správne podporovať chrbticu. Opakom je tvrdý matrac, ktorý zas počas spánku na bruchu môže vyvíjať tlak na vnútorné orgány.
5. Zdravotné ťažkosti
Ste alergik? Máte problém s bolesťou chrbtice? Priveľa sa potíte? Áno, aj pre vás sú vyrobené špeciálne matrace, ktoré pomôžu zmierniť bolesť a navodiť v spálni príjemnú atmosféru. Pokiaľ sa ráno budíte dolámaní a nevyspatí, vo veľkej miere môže za to nekvalitný matrac.
Ak patríte medzi ľudí s vyššou potivosťou, siahnite po kvalitných priedušných matracoch, akými sú napr. pružinové matrace alebo taštičkové matrace.
Práve tie vyparujú vypotené tekutiny spať do ovzdušia. Vďaka tomu tak v matraci nevzniká priestor pre roztoče, plesne a huby. Priedušné matrace sú vhodné aj pre ľudí so sťaženým dýchaním a alergikov.
Alergici a astmatici potrebujú kvalitné matrace s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré eliminujú vznik roztočov, húb a plesní a samozrejme nezadržujú prach. Takéto matrace sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, ktoré okrem maximálnej hygieny poskytnú chrbtici aj príjemnú oporu a nohám kvalitný odpočinok. K vyhliadnutému matracu nezabudnite pozerať aj antibakteriálny poťah, ktorý je jeho dôležitou súčasťou.
Obľúbené sú ortopedické matrace pre ľudí s bolesťami kĺbov, chrbtice a nôh. Sú vyrobené z tvrdších a odolnejších pien, vďaka ktorým je podporovaná správna časť tela.
Výbornou možnosťou sú zónované matrace, ktoré fungujú na báze zón. Každá z nich má na starosti inú časť tela a tým vytvára prostredie dokonalé pre ľudí s bolesťami.
Ak trpíte bolesťou v krížoch, siahnite po mäkšom alebo stredne tvrdom matraci. Pri spaní na chrbte a bolestiach krčnej chrbtice a lopatiek, zvoľte tvrdší matrac.
Dlhodobo ležiaci, alebo pacienti po úrazoch by mali zvoliť aj antidekubitné matrace, ktoré predchádzajú vzniku preležaninám. Na výrobu takýchto matracov sa najčastejšie používa pamäťová pena, alebo HR studená pena. Je vhodný aj pre starších ľudí, ktorým bude kopírovať telo a zároveň poskytne oporu chrbtici a svalom.
6. Vek zákazníka
Nie každý matrac je vhodný pre všetky vekové kategórie. Tento faktor, treba pri výbere matraca zohľadniť. Deťom je potrebné vybrať skôr pevnejší a tvrdší matrac, ktorý im poskytne dostatočne kvalitnú oporu pri vývoji.
Dospelí preferujú tvrdšie matrace a seniori obľubujú skôr mäkké matrace, ktoré netlačia na telo a nevytvárajú zónový tlak. Okrem toho matrace pre seniorov eliminujú výskyt roztočov a sú vyššie. Starším ľuďom sa tak ľahšie vchádza aj vystupuje z postele.
7. Matrac podľa uloženia na rošt
Môžete si vybrať najdrahší, najfunkčnejší a najnovší matrac, no ak bude položený na zlom rošte, nebude spĺňať dobre svoje funkcie. Spánok dokáže ovplyvniť nielen kvalitný matrac, ale aj drevený rošt na ktorom bude položený. Na aký rošt teda ukladať matrac, ktorý ste si vybrali?
Prečítajte si tiež: Ako vybrať rošt do postele – kompletný návod.
- Pevné latkové rošty – sú vyrobené z pevných latiek, ktoré sa spájajú textíliou. Latkový rošt nie je pružný, resp. len minimálne. Na tento rošt je vhodné položiť matrac vyšší ako 20 cm, penové matrace, pružinové matrace a taštičkové matrace. Latkové rošty nepružia, takže potrebujú matrace, ktoré pružné a ortopedické vlastnosti majú.
- Lamelové rošty – vynikajú svojou pružnosťou a schopnosťou vedieť sa prispôsobiť postave. Sú osadené v gumených puzdrách, takže je každá lamela ohybná a schopná ohnúť sa pri záťaži. Na tento rošt sa hodia matrace vysoké od 15 – 20 cm, bez špeciálnych vlastností (penový matrac, sendvičový matrac, latexový matrac). Lamelový rošt dokáže sám o sebe poskytnúť ortopedické vlastnosti, takže nepotrebuje ultra špeciálny matrac, ktorý nimi vyniká.
- Polohovateľné rošty – elektrické alebo manuálne polohovateľné rošty sú vynikajúcim riešením pre ľudí ktorých bolia nohy, sú unavení alebo trpia zdravotnými ťažkosťami. Tiež sú vhodné pre dlhodobo ležiacich. Na polohovateľné rošty nie sú vhodné kokosové a pružinové matrace, pretože by sa ich výplň mohla pri polohovaní poškodiť. Na tieto rošty môžete položiť matrac strednej až mäkkej tvrdosti, penový alebo latexový matrac.
8. Použitie matraca
Matrac voľte podľa miesta používania. Ak hľadáte matrac na chatu alebo chalupu, voľte dobre priedušné matrace, ktoré aj vo vlhkom prostredí nebudú zadržiavať vlhkosť (pružinové matrace). Ak zariaďujete hosťovskú izbu a viete, že posteľ nebudú hostia využívať pravidelne, postačia aj lacnejšie varianty ako sendvičové alebo penové matrace. Výnimkou je každodenné používanie, na ktoré kupujete matrac pre seba.
9. Cena vs. kvalita
Nášmu telu môžeme dopriať pohodlie a komfort každý deň. Funguje s nami od rána do večera, drží nás na nohách a namáha sa. Preto je potrebné, aby si oddýchlo na kvalitnom matraci. Tie sa pohybujú vo vyšších cenových hladinách, no to však neznamená, že čím vyššia cena tým lepšia kvalita. Ak chcete výraznejšie ušetriť, tak nerobte ústupy pred kvalitou, ale skôr sa snažte využiť akcie typu 1 + 1 matrac zadarmo.
Kvalitný matrac spoznáte nasledovne:
- Snímateľný poťah, ktorý sa dá prať a meniť.
- Priemerná hustota peny by nie nižšia ako 35 kg/m³.
- Dobrá ventilácia a priedušnosť.
- Elasticita a komfort, ktoré vydržia dlhšie používanie.
Kedy je čas vymeniť starý matrac?
Životnosť matracov sa nedá úplne presne určiť. Matrac môže vydržať 6 až 15 rokov. Pri tom, koľko matrac vydrží, sa treba pozerať na to, ako je na tom matrac po hygienickej a mechanickej stránke. Totižto, každý deň do matraca vypotíme tekutiny, ktoré po rokoch môžu byť skvelým miestom pre výskyt baktérií.
Matrac poškodený po mechanickej stránke je viditeľný voľným okom. Ak by ste to aj nevideli a matrac sa začína pod vami prepadať, má v sebe cítiteľné hrbole, priehlbiny, treba ho čím skôr vymeniť. Životnosť matraca môžete do veľkej miery ovplyvniť aj vy sami – naučte sa, ako sa správne starať o matrac.
Veríme, že vám náš návod ako vybrať matrac pomohol. Pokiaľ by vám niečo nebolo jasné, neváhajte sa na nás obrátiť a napíšte nám.