Ako vybrať správny matrac do detskej postieľky a postele

S narodením bábätka sa spája okrem obrovskej radosti aj nákup detského oblečenia, kočíka, hračiek, postieľky a ďalšieho vybavenia. Dôležitú úlohu však hrá aj výber detského matraca do postieľky. Na kvalitnom matraci by si rodičia mali dať záležať, pretože na ňom bude dieťatko spať na začiatku až 15 hodín.

1. Ako vybrať matrac do detskej postieľky

(pre deti od 0 – 3 rokov)

Pri výbere detského matraca by ste mali zvážiť nasledujúcich 5 atribútov:

Prejsť na drevko.sk
  • Tvrdosť
  • Veľkosť
  • Materiál
  • Bezpečnosť
  • Hygiena

Tvrdosť matraca do detskej postieľky

Pre detské telíčko od 0 – 3 rokov sú najvhodnejšie stredne tvrdé matrace. Do postieľky nevkladajte veľmi mäkký matrac, pretože ten by mohol uškodiť detskej chrbtici. Naopak, tvrdý matrac môže spôsobiť preležaniny a tŕpnutie nôh. Okrem toho môže mäkký matrac spôsobiť udusenie, keďže bábätko spinká často aj na brušku.

Hrôzou medzi mamičkami je syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS – sudden infant death syndrome), ktorý spôsobuje náhle úmrtie bábätka do 1 roka. Odborníci sú zatiaľ s určením presnej príčiny opatrní, no odporúčajú mu predchádzať aj používaním tvrdšieho matraca.

Práve ten dokáže eliminovať šancu na náhle úmrtie. Existujú matrace, ktoré dokážu minimalizovať toto riziko, no odborníci tvrdia, že základom je stredne tvrdý matrac do postieľky. Dieťatko je na ňom vystreté a dýchacie cesty sú uvoľnené. Ďalšou cennou radou odborníkov je, aby mamičky bábätko otáčali na chrbátik v prípade, že sa dieťa v spánku otáča na bruško.

Ideálny matrac do postieľky = stredne tvrdý a musí dokonale zapadnúť k bočniciam postieľky.

Veľkosť matraca

Ani malý ani veľký. Matrac by mal presne zapasovať do rozmerov detskej postieľky, a tým dopriať dieťatku ten najlepší komfort. Príliš veľký matrac spôsobí nepríjemné zvlnenie, takže nesplní svoj účel a už vôbec nepomôže detskému chrbátiku. Príliš malý matrac môže byť taktiež nebezpečný, pretože si v medzere medzi ním a bočnicou postieľky môže zachytiť nožičku, alebo do nej jednoducho zakliesniť.

Najčastejšie rozmery matracov sú 120×60 alebo 140×70. Ideálna výška matraca pre dieťa by mala byť niekde v rozmedzí od 6 do 12 cm.

Dôležité teda je, aby sa zhodoval vnútorný rozmer postieľky s rozmerom matraca. Ak ste si napríklad zakúpili detskú postieľku s rozmerom 140 x 70 cm, tak si vyberte matrac do postieľky 140 x 70 cm. U nás na drevko.sk sú detské postieľky rozmerovo rozdelené, takže si budete kúpou správnej veľkosti 100 % istí.

A ako si veľkosť matraca overiť doma? Staré mamy hovoria, že ak medzi matrac a bočnicu postieľky vložíte dva prsty, tak je malý a treba ho určite vymeniť.

Materiál musí byť zdravotne nezávadný

O tom, z čoho má byť vyrobený matrac pre dieťa sa môžeme rozprávať veľmi dlho. Pokiaľ chcete dopriať svojmu dieťaťu maximum, tak prinášame pár tipov na najlepší materiál. Pri kúpe matraca môžete naraziť na množstvo nešťastných matracov z lacného materiálu, ale aj kvalitu, ktorú vaše dieťa ocení.

Vhodným materiálom je studená pena (HR pena), ktorá odvádza vlhkosť, je priedušná a má dlhú životnosť. Ďalej tu patrí 100 % latex s hustotou 65 kg/m³, či pohánkové a kokosové matrace.

Kokosový matrac má antibakteriálne vlastnosti. Je vyrobený z prírodných materiálov. Kokosové matrace do detskej postieľky majú dobré ortopedické vlastnosti a zároveň poskytujú výborné prevzdušnenie. Vďaka tomu malé telo dýcha a dieťatko má ideálne podmienky na spánok.

Pohánkové matrace sú síce super, no kvôli svojej nízkej tvrdosti sa odporúčajú skôr väčším deťom. Taktiež majú antiseptické účinky. Pohánka + kokosové vlákno však spolu vytvára kombináciu, na ktorú sa môžete smelo spoľahnúť.

 

Na drevko nájdete zdravotné detské matrace, ktoré obsahuje vysokú vrstvu kokosovej dosky, pružnú PUR penu a navyše snímateľný poťah Aloe Vera. Matrace sú vyrábané na Slovensku.

Bezpečnosť nadovšetko

Je hádam jasné, že recenzia od susedy stačiť nebude. Ide o vaše dieťa. Pozorne si čítajte zloženie matraca, hľadajte, rozhodujte sa. Ak mimochodom nehľadáte matrac deň pred pôrodom. Výberom detského matraca ovplyvníte jeho zdravie a vývin. Treba naozaj zvážiť jeho výber a ďalšie referencie, ktoré má.

Siahajte po matracoch s certifikátmi a odporúčaniami o zdravotnej nezávadnosti. Najlepšie matrace sú bez použitia chemických lepidiel. Tie sa totiž zvyknú uvoľňovať a môžu bábätku škodiť.

Podporujeme lokálne podniky a preto na drevko prinášame matrace do postieľky slovenskej výroby, ktoré spĺňajú všetky normy a znesú aj tie najprísnejšie kritériá.

Na bezpečnosť pri výbere detského matraca apeluje aj pediatrička MUDr. Denisa Jaššová: „Matrac pre dieťa nemá byť mäkký, naopak, je žiadúce aby bol stredne tvrdý až tvrdý. Praktické je ak má snímateľný poťah, ktorý je možné oprať pri precikaní bábätka, zagrckaní, vyliatí mliečka atď. Pre detičky vôbec nie sú vhodné „anatomické“ matrace s pamäťovou penou. Do 2 rokov života nie je potrebný žiadny vankúš. Nakoľko dieťa na matraci strávi viac ako polovicu dňa, je jeho výber dôležitý. Neodporúčam používať matrac z druhej ruky.“

Hygiena

Tu hovoríme predovšetkým o snímateľnom povrchu, ktorý dokážete jednoducho oprať kedykoľvek podľa potreby. Dieťatko sa v noci potí, preciká alebo batoľa matrac zašpiní. Jeho pravidelným vypratím (aspoň 60 °C) sa zbavíte roztočov a rôznych baktérií, ktoré nebudú dobre pôsobiť na zdravie bábätka.

Aj pri poťahoch si môžete vybrať. Na trhu sú už bambusové, matrace s obsahom aloe vera, poťahy proti roztočom, nepremokavé, s dutým vláknom a ďalšie. Okrem materiálu poťahu si môžete vybrať aj vzor a farbu, takže kreativite sa medze nekladú.

Do postieľky kúpte stredne tvrdý matrac so správnym rozmerom. Na kvalitnom matraci nešetrite, finančný ústupok urobte radšej pri výbere postieľky.

2. Ako vybrať matrac do detskej postele

(pre deti od 3 – 12 rokov)

Pri výbere matraca pre batoľatá a žiakov sa nemení len jeho veľkosť, ale aj veľkosť detskej postele. Po dosiahnutí 3 rokov, sa väčšina detí sťahuje do novej detskej postele a rodičia učia takéto deti zaspávať samostatne. Vopred gratulujeme rodičom, ktorí svoje deti nenechávajú spať pri sebe. Nie je to dobré ani pre zdravie detí, ani pre psychiku rodiča.

Okrem toho, že pri prvej samostatnej posteli rodičia riešia dizajn a výnimočnosť, by však stále nemali zabúdať na kvalitný detský matrac do postele. Je potrebné nezabúdať na fakt, že telo dieťaťa sa neustále vyvíja a nekvalitný matrac môže spôsobovať problémy.

Čo si všímať pri detskom matraci?

Naďalej ostávame pri stredne tvrdých matracoch. Chrbtica potrebuje dostatočnú oporu počas celého detstva.

Materiál sa meniť v podstate taktiež nemusí. Ani teraz sa nepozerajte po pamäťových matracoch – tie si môžete dovoliť pri deťoch od 12 rokov.

Zónové matrace nie sú vôbec dobrým výberom. Pri anatomickom zónovaní ide o zmäkčenie matraca v určitej zóne. Tieto matrace pôsobia pri každej časti tela inak. Sú prispôsobené tlaku tela na určitých miestach. Deťom môžu spôsobiť deformáciu chrbtice.

Možno si kladiete otázku – prečo sa potom tieto matrace vyrábajú aj pre deti? Odpoveďou je, že tieto matrace v podstate vôbec nie sú detské. Hovoríme však o situácií, kedy niektorí rodičia rovno kupujú dospelácku posteľ – čo je samo o sebe v poriadku, no matrac treba stále prispôsobiť dieťaťu.

Taštičkové, pružinové a latexové matrace sú vhodné skôr pre väčšie deti. Latexové matrace sú pre malé deti príliš mäkké, čo pre vyvíjajúcu sa chrbticu detí nie je dobré. Pružinové a taštičkové matrace nemajú efekt pri malých deťoch, nakoľko ich malá váha nevyužije potenciál pružín. Taktiež matrace zónované sú vhodné pre staršie deti, ktoré využijú potenciál zónovania.

Pri veľkosti detského matraca treba samozrejme prihliadať na posteľ, ktorú ste dieťaťu kúpili. Ak máte doma rastúcu postieľku, ktorú ste prerobili na posteľ, matrac si nechajte. Ak ste však zakúpili väčšiu, dlhšiu či širšiu posteľ, treba kúpiť aj nový matrac.

Dvanásťročné dieťa sa síce pocikávať nebude, no potiť sa počas spánku bude aj školák. Pri hygiene preto zvážte, či má matrac aj v tomto prípade snímateľný poťah, ktorý viete vyprať na vysokej teplote, čím zničíte baktérie a roztoče.

Samozrejme, matrace stále vyberajte s certifikátom a od kvalitných dodávateľov. Matrac by sa mal meniť každých cca 5 rokov, no jeho životnosť dokážete predĺžiť napríklad aj pravidelným pretáčaním.

Pár slov na záver

Vyberať detskú izbu nie je najľahšie, no robte to s radosťou a láskou k dieťaťu. Matrac sa zdá ako nepodstatná súčasť a veľká pozornosť sa prenáša práve na dizajnový nábytok. Avšak len matrac dokáže do veľkej miery ovplyvniť zdravie dieťaťa po celý život.

Prečítajte si tiež: Ako vybrať matrac do postele pre dospelých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *