Detská izba je miestom, kde dieťa trávi podstatnú časť dňa. Dieťa sa tu hrá, učí, odpočíva a v noci sníva o nových dobrodružstvách. Pri zariaďovaní detskej izby sme zvyčajne priveľmi premotivovaní a v snahe vyhovieť našim malým drobcom popúšťame uzdu svojej fantázii. Neraz pritom zabúdame, že aj zariaďovanie detskej izby má isté pravidlá.
Nová detská izba? Vyhnite sa 2 najčastejším chybám
Prvou chybou, ktorej sa rodičia dopúšťajú, je kompletne zariadená detská izba ešte pred samotným narodením dieťaťa. Dieťatko rýchlo rastie a menia sa nároky na funkčnosť i vzhľad izby. Detská izba zariadená do ružova ako pre princeznú, či s autíčkami pre malého princa, možno na prvý pohľad vyzerá úžasne.
No pokiaľ rodičia nemyslia dopredu a nevyberajú nábytok, ktorý rastie spolu s dieťaťom, o pár rokov už izba vôbec nemusí byť atraktívna a praktická.
Rovnakou chybou by bolo, keby sme detskú izbu už od začiatku zariaďovali ako pre tínedžera alebo dospelého. Dieťa sa však musí príjemne a bezpečne cítiť vo svojej izbe hneď teraz, nie až 3 či 4 roky. Najlepšie preto bude, keď sa pri zariaďovaní detskej izby nebudete riadiť iba emóciami, ale aj rozumom. Ak neviete ako zariadiť detskú izbu, možno vám príde zopár dobre mienených rád vhod.
Ako zariadiť detskú izbu určenú pre deti vo veku od 0 – 5 rokov
Vyberáte detské izby pre novorodencov a malé deti do 5 rokov? V tom prípade sa pokojne môžete inšpirovať klasickým nábytkom, no celkom určite zoberte do úvahy aj kreatívnejšie kúsky.
Výborným príkladom sú multifunkčné detské postieľky, ktoré sa dokonale zhostia svojej úlohy pri malých drobcoch a neskôr aj pri predškolákoch.
Multifunkčná detská postieľka zabezpečí batoľatám pokojný, ničím nerušený spánok i nekomplikované vychádzanie, alebo vchádzanie do postieľky. Po odrastení detí sa zasa dá jednoducho prestavať na komfortnú posteľ a pracovný stolík, ktoré budú vyhovovať potrebám škôlkarov i predškolákov.
- Prečítajte si tiež: Ako vybrať detskú postieľku?
Ako zariadiť detskú izbu pre školopovinné deti
So vstupom dieťaťa do školy sa menia priority. Zábava musí do istej miery ustúpiť školským povinnostiam a k najdôležitejším prvkom v detskej izbe začne patriť písací stôl a stolička.
Školák trávi pri učení a tvorbe školských projektov pomerne veľa času, takže je žiadúce, aby bol nábytok pohodlný a zároveň podporoval správne držanie tela.
Aby ste však nemuseli zbytočne obmieňať detský nábytok každé dva roky, urobte to podobne ako pri batoľatách a svojmu školákovi doprajte nábytok, ktorý porastie spolu s ním v ďalších rokoch.
„Rastúci“ nábytok je praktický a dieťaťu spoľahlivo poslúži ešte aj na strednej škole. Dizajn nábytku nebude najmenší problém. Drevko prináša viaceré detské zostavy nábytku, ktoré dokážu po estetickej i praktickej stránke vyhovieť požiadavkám aj najnáročnejších školákov.
Detská posteľ? Šetriť sa nevypláca
K významným prvkom detských izieb patria detské postele s kvalitnými roštami a matracmi. Každému z nás predsa záleží na zdraví dieťaťa a správnom vývoji jeho chrbtice. Ponuka postelí je pestrá a podobne ako pri inom nábytku aj tentoraz si môžete vyberať z rôznych tvarov, farieb a materiálov.
Pri školákoch sa už netreba obávať ani detských postelí so štandardnými rozmermi 90 x 200 cm. Príkladom je detská posteľ Lotta v tvare domčeka. Dieťa do väčšej postele čoskoro dorastie, no čo je oveľa dôležitejšie, pri posteliach s takýmito rozmermi nebudete mať absolútny problém s kúpou vhodného matraca alebo posteľnej bielizne. Ak sa obávate o bezpečnosť dieťaťa, existujú aj rôzne bariéry.
Výbornú službu preukáže posteľ, ktorá je vybavená zásuvkou. Do zásuvky sa dajú naukladať hračky i posteľná bielizeň, ale môžete do nej umiestniť aj ďalší matrac. V takomto prípade zásuvka s matracom poslúži ako ďalšie miesto na spanie – skvelé riešenie pre detskú pyžamovú párty.
So samotnou zásuvkou sa veľmi ľahko manipuluje, takže jej vysúvanie nebude problémom ani pre menšie deti. Zásuvka sa pohybuje na kolieskach a môže byť umiestnená na ľavej alebo pravej strane postele.
Málo úložného priestoru? Pozrite sa na drevené regály
Udržiavanie poriadku v detskej izbe býva nočnou morou rodičov. S rastúcim dieťaťom pribúda oblečenie, hračky a rôzne ďalšie predmety, takže úložných priestorov nie je nikdy dosť.
Výbornou odpoveďou na tieto požiadavky sú detské regály a police, ktoré sú akoby stvorené na uloženie hračiek, kníh, učebných pomôcok alebo rôznych boxov a dekoratívnych predmetov. Regály môžu byť pripevnené na stenu alebo sa dajú iba tak voľne položiť na podlahu. Svoje výhody majú obe alternatívy.
Vďaka pripevnenému regálu na stene maximálne využijete miesto v izbe, pričom ušetríte niekoľko desiatok centimetrov štvorcových na hranie. Pri ponechaní regálu na zemi zasa môžete viesť už aj menšie deti k udržiavaniu poriadku. Deti bez problémov dosiahnu na police regálu a môžu si ukladať hračky i oblečenie bez vašej asistencie. Ak sa teda zaoberáte otázkou ako zariadiť detskú izbu, určite popremýšľajte aj kúpou regálu.
Výrazné farby pojašeného papagája nepatria na steny ani nábytok
Niet najmenších pochybností, že deti a veselé farby patria k sebe. To však samozrejme neznamená, že pestré farby budú na dieťa „vyskakovať“ odvšadiaľ. Pri výbere farieb si dajte pozor na ukričané kombinácie výrazných farieb, ktoré môžu dieťa vyrušovať alebo zbytočne pútať jeho pozornosť.
Platí to pre steny detskej izby, rovnako ako pre koberce, či nábytok. Ten by mal byť ladený do neutrálnych alebo teplých farieb. Osobitne štýlovo vyzerá v interiéroch kombinácia svetlých farebných odtieňov a prírodného dreva. Takáto zostava detského nábytku nikdy nič nepokazí, uplatnenie nájde v dievčenskej i chlapčenskej izbe. Pestré žiariace farby sa môžu vynímať skôr na doplnkoch a hračkách.
Aj biela stena môže vyzerať príjemne. Stačí použiť veselé obrazy do detskej izby, ktoré dodajú tú pravú pozitívnu atmosféru. Neskôr ich môžete ľahko odstrániť a namontovať iné – také, za ktoré sa dieťa v puberte nebude hanbiť.
Prevedenie a materiál detského nábytku
Pri zariaďovaní detskej izby pamätajte na to, že dieťa bude v kontakte s nábytkom pri odpočívaní alebo učení sa oveľa častejšie ako vy. Deti zároveň oveľa citlivejšie reagujú na akékoľvek škodlivé látky. Nábytok do detskej izby by mal preto spĺňa všetky európske normy z hľadiska bezpečnosti používania.
Materiály používané vo výrobnom procese musia byť úplne bezpečné, rovnako tak by mali byť použité zdravotne neškodné farby. Nábytok určený pre najmenšie deti by mal mať zaoblené hrany.
Vysoká odolnosť detského nábytku voči mechanickému poškodeniu a pôsobeniu času pri svetlých povrchoch je ešte stále vnímaná ako bonus, aj keď si myslíme, že pri kvalitnom nábytku ide o bežný štandard.
Ako zariadiť detskú izbu doplnkami
O finálnom vzhľade detskej izby rozhoduje najmä nábytok, no bez doplnkov to nie je ono a mozaika bude kompletná až po umiestnení posledného „sklíčka“. V našom prípade teda po ozdobení detskej izby rôznymi dekoratívnymi doplnkami.
Baldachýny, závesy, vankúšiky, koberčeky, lampy, plyšové hračky, fotografie, plagáty alebo obrázky na stenách sa na rozdiel od nábytku dajú kedykoľvek vymeniť a preto môžu hýriť rôznymi veselými farbami. Izbu doplnia aj originálne drevené hračky. Možnosti výzdoby sú naozaj takmer neobmedzené, takže sa pri zariaďovaní detskej izby môžete naplno realizovať – avšak nezabudnite, že menej je niekedy viac.