Drevo v stavebnom a nábytkárskom priemysle je jedným z najviac používaných materiálov. Vyrába sa z neho nielen nábytok, ale aj niektoré časti domu. Prirodzeným javom, ktorému sa z času na čas pri drevených produktoch nevyhnete, je jeho starnutie a praskanie. Príčinou býva najmä vysoká vlhkosť. Drevo mení svoje vlastnosti, preto sa nezabudnite najskôr pustiť do jeho ošetrenia.
Pri stavbe domu je dôležitou súčasťou konštrukcia krovu. Tá sa však v dnešnej uponáhľanej dobe vyrába veľmi rýchlo a z nie kvalitne pripraveného dreveného materiálu. Základom musí byť dobre vysušené drevo, v ktorom nebude mať priestor vlhkosť, huby a plesne.
Praskanie dreva však nie je problémom len pri stavbe krovu. Správne ošetriť ho musia aj pred výrobou tatranského profilu, zrubového profilu a rôznych typov podkladov. Vlhké drevo sa môže postupom času začať krútiť, pnúť a samozrejme bude praskať.
Drevo má svoje parametre
V minulosti ľudia drevo pred použitím sušili poriadnym uskladnením. Keďže sa na stavanie príbytkov pripravovali už v zime, mali minimálne 2 roky na to, aby drevo počas vegetačného obdobia vyschlo. Dnes sa domy stavajú oveľa rýchlejšie a je viac než pravdepodobné, že napríklad taký krov, môže po pár mesiacoch nepríjemne praskať.
Ideálna vlhkosť reziva na stavebné použitie je 22 %, vtedy sa drevo považuje za suché. Spojovacie časti ako drevené hmoždinky, kolíky a časti drevených konštrukcií by však mali mať vlhkosť nižšiu ako 10 %.
Všetky druhy dreva majú osobitné parametre, ktoré sa pri vysušení zmenšujú. Pri konštrukciách by malo byť drevo o niečo väčšie, aby po zabudovaní a postupnom vysušovaní vyhovovalo naplánovaným hodnotám.
Sušeniu dreva sa venujú rôzne firmy a svojím zákazníkom tak ponúkajú rezivo vhodné už na priame použitie. Profesionálne ho sušia v sušičke pri teplote 40 – 50 stupňov, približne 4 – 8 dní podľa druhu dreva.
Ak si chcete drevo vysušiť sami doma, tak buďte trpezliví. Pri jeho sušení budete pozorovať prasklinky na čele dreva, pretože pri tomto procese dochádza k napätiu medzi plochou a čelom.
Ako drevo vysušiť doma a ako ho ideálne skladovať?
Drevo napíľte v zime alebo pred zimou a uskladnite do klietky na mieste, kde je dostatočné prúdenie vzduchu. Podklad pod drevom tiež vyberajte zodpovedne, najlepšie taký, ktorý saje vodu (piesok, štrk).
Drevo ukladajte na betónové podstavce, kovové profily a iné podstavce takým spôsobom, aby mala spodná vrstva dostatočné prevetrávanie.
Je dôležité, aby ste jednotlivé dosky oddeľovali kusmi ďalšieho dreva napr. tenkými latkami, aby sa vzduch mohol dostať aj cez jednotlivé poschodia. Takýmto prekladaním sa vytvorí spomínaná klietka, vďaka ktorej sa vysuší akékoľvek drevo.
Vrch klietky zakryte napr. plechom, no nezakrývajte ju materiálmi, ktoré by mohli spomaliť proces resp. zadržiavať vodu v dreve.
V zime bude proces sušenia logicky pomalší. V lete sa v dôsledku tepla bude voda odparovať rýchlejšie a tým aj drevo bude viditeľne viac praskať. Natrite teda čelo dosky starým lepidlom. farbou, parafínom, smolou, aby ste tak spomalili proces vyparovania. Všeobecne drevo chráňte pred priamym slnečným žiarením. Dĺžka sušenia záleží od druhu dreva, od 60 – 200 dní.
Drevo, ktoré chcete použiť na výrobu nábytku či iných prvkov do domácnosti, dosušte v garáži alebo pivnici s vykurovaním. Drevo sa tak prispôsobí podmienkam v interiéri.