Levanduľa, biela deka a pokoj. Toto a mnoho ďalších znakov tvorí provensálsky štýl, ktorý je čoraz viac obľúbený pri zariaďovaní domácnosti. Ak ste sa rozhodli pre tento štýl a túžite si v ňom zariadiť dom či byt, mali by ste si vopred načítať užitočné informácie o tom, ako má interiér v takomto dizajne vyzerať. Tak si to poďme spoločne prejsť.
Už z názvu je evidentné, že tento štýl pochádza z nejakej oblasti. Ide o Provensálsko, historické územie v juhovýchodnom Francúzsku. Dostať sa do časti Provence, je snom každej milovníčky levandule a útulnej atmosféry. Je to naozaj tak, Provensálsko vo vás jednoducho zanechá pokojný, čistý a ničím nerušený pocit, ktorý si chcete odniesť domov. Čo teda definuje obľúbený provensálsky štýl a nábytok a ako vznikol?
Písalo sa 19. storočie, keď sa na vidieku vo Francúzku začal presadzovať odlišný štýl od toho, ktorý určoval Paríž. Ten bol totižto estetickým, politickým aj kultúrnym centrom. Vidiečanom moc tento štýl nevyhovoval a tak si začali presadzovať svoj vlastný.
Provensálsky štýl sa však aj vo Francúzku odlišuje od všetkých vidieckych štýlov. Ide o štýl, ktorý vzbudzuje nostalgiu za domovom a zároveň nadčasovosť použitých prvkov.
Inšpirujte sa ďalšími štýlmi bývania:
- Škandinávsky štýl
- Rustikálny štýl
- Vidiecky štýl
- Industriálny štýl
- Eklektický štýl
- Vintage štýl
- Minimalistický štýl
Provensálsky štýl – doplnky
Keď si predstavíte Provensálsko, ihneď sa vám vynorí levanduľa. Práve tá je prvkom, ktorý nemôže chýbať ani v jednej domácnosti zariadenej v tomto štýle. Či už ju použijete v sušenej alebo čerstvej podobe je na vás, len na ňu nezabudnite. Neostáva to však len pri nej, do kvetov môžete zaradiť slnečnice, ružové ruže či bylinky. Tie si obzvlášť vychutnajú vášnivé bylinkárky.
Nepostrádateľnou súčasťou sú aj obrazy kvetov. Najčastejším motívom sú polia, kvety či doliny. Zarámujte ich do jemne vyšuchaného rámu v bielej a hnedej farbe. S doplnkami ako vázy, taniere či poháre to však nepreháňajte. Interiér by ste mohli pregýčovať, čo by stratilo význam celého snaženia.
Na strop použite lampy a lustre s textilnými tienidlami, alebo kovovou konštrukciou. Aj tu sa snažte ísť do svetlých farieb, ktoré rozjasnia miestnosť. V interiéry by nemala chýbať zdobená keramika, kovové vedierka, hodiny či prútené koše.
Takisto je to aj v prípade vankúšov. Nebojte sa použiť kvetinové vzory, alebo čipky, ktoré interiéru dodajú pokojný a útulný pocit. Do doplnkov v provensálskom štýle zaraďte závesy, obrusy, šálky, vázy, deky a ďalšie produkty s potlačou kvetín či levandule. Všetko toto dotvorí interiér vo vidieckom štýle o ktorom ste snívali.
Snehovo bielej farbe sa vyhnite
Čo najviac presvetliť. To je pravidlo, ktorého by sa mal držať každý milovník provensálskeho štýlu. Steny, podlaha aj doplnky by mali byť svetlé z každej strany. K favoritom medzi farbami sa radí biela, smotanová, piesková, jemne fialová, svetlosivá, maslová, svetlobéžová, či svetlomodrá. Medzi svetlými farbami zavíta aj terakotová či indigo, ktoré interiéru dodajú pokojnejší charakter.
Steny a podlahu môžu zdobiť kamene, keramické obkladačky či tehly. Najlepšie tie nepravidelné, riadkované obklady sa do tohto štýlu nehodia. Strop môže zdobiť drevo lazúrované na bielo, ktoré celý interiér opticky zväčší a dodá mu eleganciu.
Nebojte sa do interiéru pridať ani trošku žltej alebo zelenej, tiež však z mierou. Hovorí sa, že čisto biela farba do štýlu Provence nepatrí k najšťastnejším rozhodnutiam. Radšej sa preto rozhodnite pre odtieň slonovinovej.
Nábytok na nožičkách – to je ono
Máte v pivnici jemne zošuchaný nábytok, o ktorom ste uvažovali že ho vyhodíte? Práve taký môžete použiť v novom provensálskom štýle. Vyniká totiž prirodzenou patinou, ktorá je na každom kúsku vítaná.
Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že by sa v provensálkom štýle vôbec nemal používať čisto nový nábytok, no ten používaný. Ak však nemáte doma vybavenie do celého obytného priestoru, je jasné že musíte siahnuť po novom nábytku, ktorý sa vám bude hodiť.
Provensálsky nábytok by mal byť z dubového dreva s pôvodnými krivkami. Čo sa týka farby, snažte sa pozerať len na svetlé odtiene – biele, slonovinové či jemne modré. V spálni dominuje masívna posteľ bielej farby, či čalúnená posteľ s vysokým čelom alebo kovaná posteľ.
Skrine a komody môžete zvoliť na nožičkách, taktiež sú výborným doplnkom nočné stolíky. Nábytok by mal jednoducho pôsobiť romantický, aby ste sa v miestnosti cítili dobre. Jedným z takých je aj kolekcia Toskana, v ktorej nájdete potrebný nábytok do spálne, chodby či obývačky.
V obývačke a kuchyni je vítaná presklená vitrína na nožičkách, v ktorej môžete vystaviť obľúbené predmety a doplnky.
Do obývačky vložte otvorený nábytok, ktorý budete striedať s tým uzavretým. Vítané sú presklené vitríny, biele komody či konferenčné stolíky. Čo sa týka televízie, tá by mohla narušiť atmosféru francúzskeho dizajnu, porozmýšľajte skôr nad krbom.
Provensálska kuchyňa má mať otvorené časti. Uzavretý a malý priestor nie je pre ňu najvhodnejší. Výborným doplnkom sú presklené skrinky, do ktorých môžete poukladať všetky poháre, taniere a doplnky. Otvorená polica nad kuchynskou linkou je len ďalšou čerešničkou na torte.
Väčšina provensálskych kuchýň by mala mať v strede ostrovček, ak to miesto dovoľuje. K jedálenskému stolu pridajte lavice vo vidieckom štýle a na stôl položte levanduľu. Moderné spotrebiče skôr schovajte ako vystavujte.
Do chodby sa bude hodiť biele kreslo s pastelovou dekou, malý stolík s kyticou kvetou a či zrkadlo v drevenom ráme. Provensálsky štýl je jedným z najromantickejších vôbec. Stačí, keď budete interiér v tomto štýle zariaďovať tak ako to cítite.
Štýl Provence v bodoch:
- Použite biele a krémové farby na zosvetlenie každej miestnosti.
- Provensálsky nábytok zvoľte na nožičkách v mierne starožitnom nádychu.
- Nezabudnite na doplnky ako obrazy, kvety, vankúše s kvetinovým dizajnom.
- Podlaha by mala byť z masívneho dreva, steny obité drevom v bielej farbe.
- Patina je prvkom, ktorý ocení každý interiér v provensálskom dizajne.
- Nebojte sa prútených košov, kovových lustrov a svietidiel.
- Štýl Provence by mal pôsobiť čisto a jednoducho.