Z čoho sa vyrába nábytok? Spoznajte všetky druhy materiálov

Pri kúpe nového nábytku by mala víťaziť nielen krása a dizajn, ale aj materiál a kvalita z ktorého je vysnívaný nábytok vyrobený. Na trhu existuje veľké množstvo materiálov, ktoré sa od seba líšia kvalitou, cenou aj celkovým vzhľadom. Prinášame zoznam materiálov, z ktorých sa najčastejšie vyrába nábytok do domácnosti.

  • MDF
  • HDF
  • OSB
  • DTD
  • LTD
  • Latovka
  • Preglejka
  • Dyha
  • Masívne drevo

MDF (Medium Density Fibreboards) 

Dosky MDF sú najúčinnejšou alternatívou masívneho dreva. Ide o drevovláknitú dosku strednej hustoty, ktorá prispieva k zlepšeniu životného prostredia. Hustota MDF dosky je 400–900 kg/. Vyrába sa bez použitia lepidla, lisovaním drevených vlákien. MDF má veľmi kompaktnú štruktúru, vďaka ktorej sa s ňou ľahko pracuje. 

Prejsť na drevko.sk

Drevené vlákna a drviny sa zlisujú do dosiek, čím vzniká kvalitná doska z ktorej sa vyrába nábytok. Celý proces výroby tejto dosky sa vyrába pri vysokej teplote. Do týchto dosiek sa dajú jednoducho vyfrézovať akékoľvek profily alebo sa dá na ne tepelne pod vákuom nalepiť fólia a vytvoriť tak dezén.

Okrem toho sa MDF doska môže lakovať matným aj lesklým lakom. Využíva sa na výrobu nábytku, kuchynského nábytku, regálov, skríň a ďalších nábytkov. 

Pri kvalitne vyrobenej doske je ťažšie rozoznať masív od MDF dosky. Oproti nemu však nemá viditeľnú krásnu štruktúru dreva, ktorá je len pri ňom jedinečná. Doska MDF je odolná voči poškodeniu, má vysokú nosnosť a pevnosť. 

HDF (High Density Fibreboards) 

Doska HDF patrí taktiež medzi kvalitné alternatívy masívnej dosky. Realizuje sa na nich povrchová úprava lamináciou , frézovaním, dyhovaním či lakovaním. Je to drevovláknitá doska, ktorá sa taktiež vyrába lisovaním z vlákien na báze dreva. Pri jej výrobe sa používa živica, ktorá vytvorí celkovú súdržnosť vlákien. Hustota HDF dosky je 850kg/m³. 

Vyrába sa z drevených vlákien prevažne z ihličnatých stromov dvoma spôsobmi – mokrou a suchou cestou. Pri mokrej ceste sa využívajú hlavne ihličnaté dreviny spolu s lepidlami a parafínom. Pri suchej výrobe sa používa bukové drevo taktiež spolu s parafínom a lepidlami.  

HDF doska je výnimočná pre svoju odolnosť voči poškodeniu, vysokú pevnosť a tvarovú stálosť. Môžete sa s ňou stretnúť pri nosných prvkoch čalúnenia, zadných stenách skrine, lištách, dnoch zásuviek, interiérových dverách a ďalej.

Keďže sa aj tu jedná o výrobu z odpadu pri výrobe nábytku, ide o ekologické využitie a ďalšie použitie zvyškov dreva. HDF doska je vysoko odolná voči poškodeniu, tvarovo stála a oproti MDF doske viac ohybná. 

Mokrý a suchý spôsob pri výrobe HDF spoznáte voľným okom tak, že pri mokrej ceste výroby uvidíte jednu stranu dosky hrubú s výrazným sitom a pri suchej bude doska z oboch strán hladká.

OSB (Oriented strand board) 

Ak hľadáte podklad pod podlahy, alebo steny na drevostavbe OSB doska je jednoznačným víťazom. Vyniká vďaka svojim tepelno-izolačným vlastnostiam, obľúbeným práve na stavebné práce.

Drevotrieskové dosky sa rozdeľujú na dosky z veľkoplošných triesok, dlhých triesok a ďalších. OSB doska sa vyrába najčastejšie z borovicového a smrekového dreva v 3 vrstvách z pravouhlých triesok, orientovaných rovnako v pomere cca 90 % drevnej hmoty. 

Kmene smreka a borovice sú rozrezané na ploché hobliny. Tie sa postupne lisujú valcom pod vysokým tlakom, teplotou a pri použití syntetickej živice. Triesky sú pri lisovaní na seba kolmo orientované a lepené pomocou lepidla so zložkou formaldehydu. Ten sa označuje podľa závažnosti značkou E1, E2, E3, E4, pričom pri najmenšom čísle je najmenej zastúpenia tejto látky.

OSB dosky sú vysoko odolné voči poveternostným podmienkam, vlhkosti, poškodeniu. V skratke ide o prvý panel na báze dreva, ktorý sa používa ako stavebný materiál v interiéri aj exteriéri. 

Doska OSB je odolná voči vetru, vlhkosti a poškodeniu. Je preto veľmi obľúbeným materiálom pri stavaní konštrukčných prvkov aj pri výrobe nábytku.

Oproti MDF a HDF doske je cena omnoho menšia a ľahšie sa s ňou manipuluje. OSB doska výborne tlmí zvuk, má vysokú tvarovú stabilitu, nosnosť, preto sa často používa ako konštrukčný materiál pri drevených stavbách. Používa sa aj na prekrytie stien a podláh, ako obalový materiál, nosný prvok strešných konštrukcií, ale aj pri výrobe nábytku.

DTD (drevotriesková doska)

Drevotriesková doska, alebo drevotrieska je doska obsahujúca nielen triesky, ale aj piliny a hobliny. Ak uvažujete nad alternatívou masívu, DTD doska je najlacnejšia a tiež veľmi používaná. Ide o lisovanie drveného materiálu pri vysokej teplote, ktorý zostane pri výrobe nábytku a iných prvkov z dreva.

Hustota DTD dosky je 800 kg/m³, takže je ťažšia ako masív. Rezať sa môže všetkými smermi ľahko, takže manipulácia s touto doskou je pohodlná. Tieto dosky nemajú povrchovú úpravu, preto sa na výrobu nábytku používajú menej. DTD dosky nie sú dostatočne vodeodolné, sú určené najmä na používanie v suchom prostredí.

Kvôli materiálu z akého sa vyrába, je nemožné ho natrieť akoukoľvek farbou, preto má jeho tradičný vzhľad nezameniteľnú podobu. Pokiaľ by ste chceli DTD dosku používať na výrobu nábytku a chcete zmeniť jej podobu, môžete na ňu nalepiť napr. dyhu. DTD dosky sa používajú najmä v nábytkárskom priemysle a to: pri sedacích súpravách, čalunenom nábytku, nábytkové diely, nosné časti nábytku, pracovné dosky.

Medzi jej výhody patrí ľahšia hmotnosť a tým aj manipulácia s každým nábytkom, nižšia cena oproti masívu, a možnosť vybrať si rôzne povrchové dyhy, fólie, ktoré zakryjú každú nedokonalosť na doske. Do kategórie nevýhody môžeme zaradiť nižšiu odolnosť voči poškodeniu. 

LTD (laminovaná drevotriesková doska) 

Už možno viete že doska LTD je vysoko odolná voči vlhkosti. Pri výrobe sa na jej povrchu používa buď laminovaná vrstva alebo prírodná dyha. Pri tejto doske je preto možný široký výber farieb s rôznym dezénom. Drevotrieska sa laminuje špeciálnym papierom a následne zalieva aminoplastickou živicou. Je preto cenovo výhodná pre všetky skupiny ľudí.

LTD doska vyniká svojou stabillitou a vysokou odolnosťou voči poškodeniu, preto je vhodná napr. do kúpeľne

Hrany dosiek bývajú ukončené kvalitnou ABS doskou, ktorá zvyšuje odolnosť poškodenia či navlhnutia. Výhodou LTD dosky je ľahké ošetrovanie a umývanie. Tieto dosky sú hygienicky nezávadné a vhodné do každého suchého interiéru. LDT doska je považovaná za vysoko kvalitný materiál, preto je vhodná aj na výrobu kuchynského nábytku, nábytku do obývačky, predsieňového a iného nábytku.

Latovka

Latovka je veľmi podobná masívnemu drevu. Vyrába sa lepením smrekových alebo jedľových dosiek, vďaka čomu vzniká silný a odolný materiál.

Ide o preglejovanú dosku, ktorá sa svojím vnútrom najviac podobá masívnemu drevu. Jadro preglejky tvoria úzke latovky zo smreku alebo jedle, ktoré sa ukladajú vedľa seba. Povrch môže byť z iného dreva, napr. z topoľa, buku atď. Latovka je veľmi podobná masívnemu drevu alebo biodoske. Výhodou latovky je možnosť navolenia aj drahšieho dreva, ktoré pri použití do latovky vychádza omnoho lacnejšie.

Latovka sa najčastejšie používa na hladké a plošné diely nábytku, podlahy, zárubne, parapety a rôzne nosné časti, pri výrobe nábytku, alebo zariaďovaní interiéru. 

Preglejka 

Preglejka je veľkoplošný materiál, ktorý sa vyrába z viacerých vrstiev drevenej dyhy. To aká je kvalitná, závisí od počtu vrstiev, lepidla a kvality dyhy. Pokiaľ sa viaceré slabšie vrstvy dreva spoja dokopy, vznikne mnohokrát silnejší materiál ako masív. Medzi ne patrí aj dyhovaná preglejka. Vrstvy, ktoré sa pri výrobe preglejky na seba lepia, sú navzájom kolmo orientované. 

Tento materiál sa najčastejšie používa v nábytkárstve, priemysle, stolárstve a iných odvetviach. Oproti masívnemu drevu ide o základnú výhodu – možnosť za lacnejší peniaz získať veľký formát tejto dosky. Povrchová vrstva a teda aj posledná je najdôležitejšou vrstvou pri určení kvalite preglejky. V jadre a teda jej strede sa totižto používa menej kvalitná dyha ako na povrchu. 

Preglejka sa podľa použitia lepidla delí na interiérové použitie, chránený exteriér a nechránený exteriér. Je obľúbeným materiálom v nábytkárstve, stolárstve, modelárskej výrobe, priemysle. Pri výrobe nábytku preglejka našla svoje miesto pri zásuvkách, skrinkách, moderných komodách a ďalšom nábytku.

Dyha

Dyha je materiál, ktorý sa používa nielen na spomínanú výrobu preglejky, ale aj ako povrchová úprava nábytku. Ide o vrstvu dreva z masívu, ktorá neprekračuje 7 mm. Ide o tzv. rezanie dreva do špirály, ktorý pripomína strúhanie ceruzky. Vďaka rôznym spôsobom rezania stromu vzniká zaujímavá kresba, ktorá dokáže premeniť a zakryť rôzne typy dosiek.  Za spôsoby rezania sa považuje krájanie, lúpanie či pílenie dreva. 

Dyha vzniká rezaním dreva do špirály. Vďaka tomu, dokáže zakryť rôzne typy materiálov a navodiť pocit masívneho dreva.

Dyhovaný nábytok od masívneho rozpoznáte tak, že na nábytku s povrchovou dyhovanou úpravou uvidíte opakujúcu kresbu dreve. Dyha sa používa v nábytkárskom aj stavebnom priemysle, na výrobu rôznych druhov nábytku, do kuchyne, obývačky a ďalších miestností.

Masívne drevo

Najkvalitnejším, stále nadčasovým, moderným a trvácnym materiálom zostáva masív. Masívne drevo je kráľom materiálov, ktorý je už od pradávna obľúbeným pri výrobe nábytku. Síce je kúpa takéhoto nábytku o niečo drahšia, no za to trvácnejšia. Drevo v interiéri nielen vytvára pocit elegancie a nadčasovosti, ale aj príjemne vonia – taký je masívny nábytok

O drevený nábytok sa však treba poctivo starať, aby vydržal čo najdlhšie. Drevo totiž postupom času začne pracovať a vlhkosť alebo sucho mu môže nepríjemne poškodiť. Aj pri masívne platí – odolnejší nábytok je z tvrdšieho dreva.

Medzi najtvrdšie dreviny patrí massaranduba, eben, krušpán, drieň, buk, dub, orech, javor, čerešňa, agát a ďalšie. Do mäkkých driev sa zaraďuje smrek, jedľa, lipa, topoľ, borovica, jelša a iné. V našich končinách je najčastejším materiálom buk, borovica a dub

TIP: Ako opraviť poškodený a poškriabaný nábytok

Dubový nábytok sa čoraz viac dostáva do popredia vďaka jeho vzhľadu a trvácnosti. Dubové drevo je výnimočné pre svoju pevnosť, stabilitu, odolnosť voči poškodeniu a trvácnosť. Nábytok z duba dokonca ani po rokoch nevykazuje známky používania a ľahko sa ošetruje. Dubová posteľ nielen vydrží roky, ale aj poskytne dokonalý priestor a pohodlie pre spánok.

Bukový nábytok patrí tiež medzi pevné a tvrdšie. Je obľúbeným z hľadiska praktickosti – môžete ho umiestniť aj do detských izieb, kde bude úspešne odolný voči poškodeniu. Nábytok z buka je jemný a každej miestnosti dodá elegantný vzhľad. Je obľúbeným do spálne, predsiene, detskej izby či obývačky. Bukové drevo je vhodné aj na výrobu interiérových schodov, zábradlia, aj malých bytových doplnkov.

Borovicový nábytok patrí medzi najvyhľadávanejšie na trhu. Borovica je známa pre svoje antistatické vlastnosti, ktoré nezadržiavajú žiaden prach, preto sú vhodné najmä pre alergikov, astmatikov a deti.

Kolekcia Gerar, vyrobená z dubového dreva, dodá každému interiéru elegantný vzhľad. Dubový nábytok vyniká odolnosťou voči poškodeniu a trvácnosťou.

Borovica sa výborne spracováva pre jej mäkkosť a poddajnosť. Inou sa stala aj vďaka množstvo hrčiam a zaujímavej kresbe dreva. Borovicové drevo našlo svoje uplatnenie nie len v nábytkárskom ale aj stavebnom priemysle. Vyrábajú sa z nej schody, obklady, podlahy, pergoly okná a iné. Je výbornou pre výrobu manželských postelí a jedálenských stolov.

Po prehľade materiálov, z ktorých sa vyrába nábytok je už len na vás, aký si vyberiete vy. Nebojte sa kombinovať, meniť, vymýšľať a experimentovať. Vo svojej domácnosti sa musíte cítiť pohodlne a spokojne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *